Anioły Lubelskie – premierowy pokaz na fontannie placu Litewskiego

W najbliższy piątek, 20 lipca o 21:00 zapraszamy na nowy pokaz multimedialny na fontannie placu Litewskiego. „Anioły lubelskie” to 12-minutowy pokaz w reżyserii Janusza Opryńskiego, bezpośrednio zainspirowany freskami znajdującymi się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Freski namalowane zgodnie z zasadami sztuki bizantyńskiej pobudzały wyobraźnię artystów, ludzi teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Zostały na nowo odkryte w 1918 roku, sto lat temu, kiedy odzyskaliśmy wolność.  Spod grubej warstwy tynku Nasze anioły wyleciały w przestrzeń miasta, ku wolności. Po długim locie usiadły na ramionach niezwykłych ludzi, architektów wolności. Kaplica, która jest symbolem spotkania Wschodu z Zachodem staje się dla nas nieustającą inspiracją.

Do projektu zostali zaproszeni wybitni artyści. Wśród nich znaleźli się twórcy związani z Lublinem: Rafał Rozmus (autor muzyki) oraz kolektyw kilku.com (projekt i wykonanie animacji 2D i 3D.) Partie wokalne zostały nagrane w lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego w wykonaniu abp. Abla oraz duchownych. Usłyszymy również fragmenty poezji i historyczną narrację w interpretacji Doroty Landowskiej, Łukasza Lewandowskiego i Zbigniewa Dziducha.

Zobacz szczegółowy harmonogram

scenariusz i reżyseria: Janusz Opryński; muzyka: Rafał Rozmus; tekst historyczny: dr Andrzej Frejlich; czytają: Zbigniew Dziduch, Dorota Landowska, Łukasz Lewandowski; opracowanie audio: Jarosław Rudnicki; projekt animacji i wykonanie: kolektyw kilku.com w projekcie wykorzystano: freski z Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie, Muzeum Lubelskie w Lublinie, foto: P. Maciuk; fotografie archiwalne dzięki uprzejmości Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”, fragmenty wierszy: Czesław Miłosz „O aniołach”, Bolesław Leśmian „Anioł”, Józef Czechowicz „Dom świętego Kazimierza” oraz autentyczny zapis prawosławnego śpiewu liturgicznego w wykonaniu abp Abla i duchownych z lubelskiej Katedry Przemienienia Pańskiego;