Neon – pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem

Centrum Kultury w Lublinie i Brain Damage Gallery zapraszają na pokaz filmu „Neon” oraz spotkanie z jego reżyserem – Erykiem Bednarskim.

Wydarzenie jest częścią projektu „NEONart – festiwal sztuki projektowania i tworzenia neonów”, który ma na celu pokazanie neonów jako pełnoprawnej formy sztuki oraz przywrócenia pamięci o tych neonach, które funkcjonowały w Lublinie. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono jednych z najlepszych twórców działających na styku typografii, grafiki, ilustracji i designu, którzy przygotują projekty neonów, a trzy z nich zostaną zrealizowane w przestrzeni miasta na stałe.

„Neon” opowiada historię warszawskich neonów od czasów przedwojennych po współczesność. Mówi o neonach, które oświetlały warszawskie ulice przed wojną, przedstawia historyczno-polityczny kontekst ‚neonizacji’ stolicy w czasach realnego socjalizmu oraz los neonów po 1989 roku. Film Bednarskiego ilustrują bogate materiały archiwalne – filmowe i fotograficzne, pokazujące głównie nocny wizerunek Warszawy z lat przedwojennych oraz z lat 50., 60., 70. i 80. Wywiady m.in. z plastykami, architektami, historykami sztuki, twórcami i wykonawcami neonów stanowią komentarz do filmu, a całość dopełnia skomponowana przez Daniela Blooma muzyka nawiązująca do klimatu miejsc i czasów, o których opowiada dokument Bednarskiego.

„Neon”
reż. Eryk Bednarski
8 sierpnia 2019 (czwartek)
godz. 18:00
Brain Damage Gallery (budynek CSK)

Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu


Zobacz również

FreshMail.pl