Warsztaty z obstruction technique z Mikołajem Karczewskim

Zapraszamy tancerzy z doświadczeniem w dziedzinie tańca współczesnego na pogłębione warsztaty z obstruction technique, prowadzone przez Mikołaja Karczewskiego.

Warsztat prowadzony będzie w oparciu o doświadczenia Mikołaja Karczewskiego w pracy z tzw. the obstruction technique, która została zapoczątkowana przez amerykańską reżyser Nancy Spanier i twórczo rozwinięta przez choreografa Palle Granhøja, z którym Mikołaj współpracuje od 2012r. Sam założyciel teatru „Granhøj Dans” pisze o swej metodzie tak: „Technika obstrukcji to sposób na znalezienie rdzenia/podstawy tańca. Czym jest taniec i jaka jest rola tancerza w tańcu? Obstrukcja to jednocześnie zniszczenie i rekonstrukcja ruchu. W jednym momencie dezintegruje i tworzy, można to nazwać tańcem dekonstruującym. Koniec jest początkiem. Taniec się nie kończy. Taniec trwa ostatecznie”.
W pierwszym etapie warsztatu zadaniem uczestników będzie przygotowanie materiału choreograficznego, w oparciu o założenia wskazane przez prowadzącego, oraz wypracowaniu czynników mających wpływ na wykonanie i percepcję tegoż ruchu. W drugim etapie skupimy się na różnych metodach obstrukcji , w której partnerzy dekonstruują powstały materiał tworząc nowe rozwiązania czy choreografie.

W trakcie poznawania tych podstawowych założeń uczestnicy rozwijają potencjał twórczy tkwiący w trakcie „żywo” tworzonej choreografii – wprowadzając szereg szczegółowych i praktycznych zasad technika ta daje możliwości poszerzenia rozumienia ruchu, jego znaczeń, a także jego komponowania.
Metoda ta również jest interesująca ze względu na istotną role choreografa, jako tzw. oka z zewnątrz, który prowadzi ten proces, kieruje i decyduje o przebiegu danej obstrukcji, co prowokuje wiele pytań odnośnie roli choreografii oraz systemu na który się on decyduje – skuteczność i efektywność obstrukcji zapewnić mają zasady pracy, których liczba, w zależności od wybranej metody obstrukcji, jest w zasadzie nieograniczona – strukturyzują one działania i ułatwiają adaptację choreografii do danej obstrukcji stwarzając jednocześnie pole manewru do twórczej ekspresji i poszukiwań.

Mikołaj Karczewski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie czy Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w „Hamlecie” w reż. C. Tomaszewskiego, „Położnicach szpitala Św. Zofii” w reż. M. Strzępki, „Stille” W. Klimczyka i D. Knapik oraz w choreografiach Colleen Thomas Young „But the sun came up” czy Joe Altera „if/then” w Lubelskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu „Petrushka-Extended” (2016) otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografii „An Eve and an Adam”, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii. Dodatkowo, w roku 2020 rozpoczął współpracę z kolejną słynną duńską kompanią DON GNU oraz został uhonorowany stypendium twórczym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Termin warsztatów: 17-18 października 2020 r.
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń wraz z tanecznym CV do 7 października na adres: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl
Liczba miejsca na warsztatach jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Koszt udziału: 70 zł / 60 zł dla uczestników zajęć Centrum Ruchu.

Wpłat można dokonywać po potwierdzeniu informacji od organizatorów o wpisaniu na listę uczestników na numer konta:
Bank PKO S.A. 61 1240 1503 1111 0010 0136 6780 tytułem „obstruction”
Adres odbiorcy: Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin


Zobacz również

Instrukcja szycia lalki Baby Jagi od Latających Warsztatów Rękodzieła

10.10.2020
Latające Warsztaty Rękodzieła przygotowały dla Was instrukcję szycia bardzo sympatycznej Baby Jagi.

Zmiana godzin pracy kasy od 20 października

20.10.2020
Od 20 października zmieniają się godziny pracy kasy.

Zmiany w programie 25. Konfrontacji Teatralnych [odwołane „Biesy”]

14.10.2020
Informacje dotyczą najbliższych, zaplanowanych przez nas wydarzeń w ramach Festiwalu.

FreshMail.pl