Teatr

„Wszystko płynie” – prezentacje Teatr Polska

Spektakl w reżyserii Janusza Opryńskiego znalazł się na liście prezentacji w ramach programu Teatr Polska. To ogólnopolska promocja teatru wśród mieszkańców miejscowości, które mając ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

UWAGA: Zmiany w programie prezentacji spektaklu.

W związku z chorobą aktorki, w dniach 20.10. w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie oraz 21.10. w Nałęczowskim Ośrodku Kultury, zaprezentujemy nagranie spektaklu „Wszystko płynie”. Po obejrzeniu rejestracji zaprosimy widzów na spotkanie z reżyserem – Januszem Opryńskim oraz Sławomirem Grzymkowskim – odtwórcą głównej roli męskiej. Wstęp wolny.

Ośrodki kultury dokonają zwrotu zakupionych biletów na zaplanowane pokazy spektaklu .
Za zmiany w programie serdecznie przepraszamy.

Terminy:

22.09 – Krasnostawski Dom Kultury (Krasnystaw)
25.09 – Fundacja Auxilium (Bochnia)
26.09 – Fundacja Gotowi do Działania (Kęty)
20.10 – Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie (Bełchatów) – pokaz rejestracji spektaklu
21.10 – Nałęczowski Ośrodek Kultury (Nałęczów) – pokaz rejestracji spektaklu

Spektakl jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny i Jana. Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów. Sztuka próbuje zmierzyć się z doświadczeniem głodu człowieka, z piętnem sowieckiego łagru, znaleźć przestrzeń do wypowiedzenia słów najcięższych o człowieku.

Janusz Opryński po raz pierwszy sięgnął po tekst „Wszystko płynie” Wasilija Grossmana w spektaklu Punkt Zero: Łaskawe. Potem, podczas Konfrontacji Teatralnych w 2016 roku, zaproszono go do udziału w cyklu „Mikro Teatr” zrealizowanym przez Komunę Warszawę. Wówczas na scenie znaleźli się aktorzy stale współpracujący z Januszem Opryńskim – Eliza Borowska (Teatr Polski w Warszawie) i Sławomir Grzymkowski (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Projekt zakładał radykalne ograniczenie formy – spektakle nie mogły przekraczać 16 minut. Fragment ten znajdzie się w przedstawieniu „Wszystko płynie”.

Spektakl na podstawie „Wszystko płynie” Wasilija Grossmana w przekładzie Wiery Bieńkowskiej
adaptacja i reżyseria: Janusz Opryński; obsada: Eliza Borowska, Sławomir Grzymkowski; światło: Jan Piotr Szamryk; wizualizacje: Aleksander Janas i kilku.com; muzyka: na licencji: David Lang „You will return” album Death Speaks (2013 Cantaloupe Music), Labradford „E Luxo So” – „Recorded and Mixed At Sound of Music, Richmond, Va.” (1999, Blast First/Kranky) koordynatorka produkcji: Barbara Sawicka; inspicjentka: Dorota Stochmalska; premiera: 28 listopada 2019 (Warszawa)

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach programu Teatr Polska od 5 sierpnia do 31 października 2021 zaplanowano 150 pokazów spektakli w 75 miejscowościach.
Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.