Podziękowanie Aleksandrowi Szpechtowi za 30 lat pracy

10 września odbyło się uroczyste podziękowanie ustępującemu po 30 latach ze stanowiska dyrektora Centrum Kultury w Lublinie – Aleksandrowi Szpechtowi. W Wirydarzu CK zebrało się z tej okazji liczne grono władz miasta, przedstawicieli lubelskich instytucji kultury, pracowników i przyjaciół.

Przez 30 lat swojej działalności Centrum Kultury stało się najważniejszą, wielofunkcyjną instytucją, która wywarła więcej niż znaczący wpływ na ostatnie dekady kształtowania się kultury Lublina. To właśnie tu swoją karierę rozpoczynało wiele ważnych osobistości świata kultury, tutaj także narodziły się zupełnie nowe, dziś samodzielnie działające instytucje i najważniejsze festiwale. Obecnie Centrum jest nowoczesnym ośrodkiem kultury, czułym na potrzeby mieszkańców, wrażliwym na głos środowisk twórczych, jest wyjątkowym „domem wyobraźni”, który łączy działania artystyczne, animacyjne, edukacyjne w niezwykły, federacyjny model wspólnoty. Tutaj także – co wyróżnia Centrum – tworzy się sztukę.

• Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie. Przestrzeń jest wypełniona ludźmi. Są elegancko ubrani, stoją i patrzą w tym samym kierunku.
  • Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie. Przestrzeń jest oświetlona kolorowymi lampionami. Na scenie ustawiona jest łódka, wędki i dwa zielone fotele. Przy stolikach siedzą ludzie i oglądają występ.
  • Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn. Stoją na scenie. Jeden wręcza drugiemu medal i podaje mu dłoń w geście gratulacji.
  • Zdjęcie. Zbliżenie na dwóch elegancko ubranych mężczyzn. Siedzą przy stoliku w takich samych pozach.
  • Zdjęcie. Elegancko ubrani kobieta i mężczyzna prezentują trzeciej osobie obraz. Obraz przedstawia pracowników Centrum Kultury w Lublinie.
  • Scena Wirydarza Centrum Kultury. Na środku stoją dwaj mężczyźni i przyglądają się spadającemu konfetti. Na nimi znajduje się łódka i obraz przedstawiający pracowników Centrum Kultury.

Stało się to możliwe dzięki 30-letniej dyrekcji Aleksandra Szpechta, którego główną strategią zarządzania było inwestowanie w talenty artystyczne i umiejętności organizacyjne, dawanie szans rozwoju, wolności, tolerancja i rozwijanie naturalnych procesów twórczych. Podczas pożegnania dyrektor podkreślił, że jego siła tkwiła przez lata pełnionej funkcji właśnie w zespole, z którym przyszło mu pracować. Ze sceny padły znamienne słowa „Dyrektor jest tyle wart, ile jego zespół”.

Aleksander Szpecht został odznaczany przez Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka Medalem „Zasłużony dla Miasta Lublin”. Od pracowników Centrum otrzymał specjalnie wykonany obraz „o ludziach z 30 lat Centrum” – wykonany przez artystę Mariusza Tarkawiana. W imieniu dyrektora Aleksandra Szpechta przekazujemy podziękowania za lata pracy i wspólnego kreowania kultury Lublina dla pracowników, byłych pracowników, współpracowników (łącznie około 300 osób przez 30 lat) i przyjaciół Centrum oraz – co najważniejsze – mieszkańców i widzów organizowanych wydarzeń.