Muzyka/Przestrzenie Sztuki

Koncertowy Wirydarz w sierpniu

Będziemy cieszyć się pełnią lata pod gołym niebem i przy dźwiękach muzyki! W sierpniu odbędziemy muzyczną podróż po różnych gatunkach, nowościach i klasykach.

Podobnie jak w ubiegłym miesiącu zaczynamy festiwalowo. W tym roku po raz 3 weżniemy udział w Lubliner Festivalu – Festiwalu Kultury Żydowskiej. Tym razem główną osią wydarzenia jest muzyka. Będziemy odkrywać nie tylko żydowską przeszłość naszego miasta, zanurzymy się również w jego dźwiękach. Przed lubelską publicznością wystąpi zespół Shofar. Grupa stawia na muzykę związaną z mistyczną tradycją żydowską. Prezentowane utwory pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. Nie będziemy tylko słuchać, będziemy również tańczyć! Do wspólnej, radosnej zabawy zaprasza zespół PropaBanda, półfinaliści programu Must Be The Music. Podczas Balkan-Klezmer Dance Night zapoznamy się z melodiami Mołdawii, Serbii, Grecji, Macedonii, Chorwacji i oczywiście z Izraela. Podczas ostatniego festiwalowego koncertu, oprócz wirujących pod same niebo dźwięków jazzu, usłyszymy jego mariaż z muzyką północnoafrykańską – Gnawą, muzyką andaluzyjską, a także muzyką, w której wyraźnie słychać echa marokańskiego dziedzictwa perkusisty Yogeva Shetrita.

• Zdjęcie. Przed drewnianymi budynkami stoi grupa muzyków ze swoimi instrumentami. To członkowie zespołu PropaBanda. Muzycy są uśmiechnięci.
  • Zdjęcie. Przedstawia mężczyznę o siwych włosach, związanych na karku. Mężczyzna gra na perkusji.
  • Zdjęcie członków zespołu Shofar. Mężczyźni znajdują się blisko siebie. Stykają się głowami.

Zapraszamy na jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku w Lublinie! Premierowy koncert Golden „Kronos” z udziałem wyjątkowych gości. Razem z Przemysławem Goldenem Adachem na scenie Wirydarza staną Złote Twarze Live Band oraz Natalia Grosiak, Bisz, Kroki, Novika i Runforrest. Muzyka oscyluje wokół ambitnej elektroniki, trip-hopu, chilloutu czy rapu.

To tańca porwie publikę skład DJ-ski Peace & Dance | Słabi Prezenterzy. W Lublinie wystąpi również Jerry Heil, czyli jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenkarek młodego pokolenia w Ukrainie. Wokalistka śpiewa najczęściej w swoim rodzimym języku zachwycając swoją nietuzinkową barwą głosu. Na finał Centralnego Placu Zabaw przygotowaliśmy coś specjalnego. Łona i Webber wystąpią we wspólnym projekcie z The Pimps. Po tym wydarzeniu można się spodziewać niebanalnych tekstów, wyjątkowych muzycznych aranżacji i dobrego hip-hopu. O dobre muzyczne wibracje po koncercie zadbają niezawodni na tanecznych imprezach DJ Lazy One i DJ Tweetson. I na zakończenie miesiąca coś naprawdę mocnego! Po okresie pandemicznej ciszy do koncertowania powraca najsilniejsza metalowa grupa w Polsce.
Podczas Final Declaration Northern Tour na scenie Wirydarza Centrum Kultury w Lublinie wystąpią Vader, Hate oraz Thy Disease.

PROGRAM SIERPNIA:

12 sierpnia / piątek
godz. 21:30 – Lubliner Festival; Shofar: Mikołaj Trzaska / Raphael Rogiński / Paweł Szpura

13 sierpnia / sobota
godz. 21:30 – Lubliner Festival; Balkan-Klezmer Dance Night – potańcówka z zespołem PropaBanda

14 sierpnia / niedziela
godz. 21:30 – Lubliner Festival; Izraelskie Jazz Session: Yogev Shetrit Trio & Pendofsky

19 sierpnia / piątek
godz. 21:00 – Golden „Kronos” | Złote Twarze Live Band feat. Natalia Grosiak / Bisz / Kroki / Novika / Runforrest

20 sierpnia / sobota
godz. 20:00 – Centralna FM; Peace & Dance | Słabi Prezenterzy

26 sierpnia / piątek
godz. 20:30 – Jerry Heil

27 sierpnia / sobota
godz. 21:00 – Finał Centralnego Placu Zabaw; Łona i Webber + The Pimps

29 sierpnia / poniedziałek
godz. 18:00 – Final Declaration 2022: Vader / Hate / Thy Disease

• Zdjęcie. Portret kobiety na seledynowym tle. Kobieta jest uczesana w małe koczki, na policzkach na kolorowy napis Jerry Heil.
  • Zdjęcie. Dwóch mężczyzn siedzi przy małym stoliku, na którym lezą filiżanki z kawą. Pokój, w którym znajdują się mężczyźni jest urządzony w stylu vintage. Lampy mają białe abażury z frędzlami. okna zasłonięte są brązowymi kotarami. Na półce stoi biała figurka, porcelanowego słonia.
  • Okładka płyty. Grafika w stylu secesyjnym. Przedstawia tonącą głowę rzeźby, nad nią rozstawiony jest namiot wsparty na kolumnach w stylu korynckim. Na głowie leży tygrys a za nim wznosi się duży, kolorowy motyl.
  • Zdjęcie. Przedstawia członków zespołu Vader. Mężczyźni są ubrani w ciemne, skórzane krótki. Za nimi znajduje się ściana z cegły.
  • Zdjęcie członków zespołu The Disease. Mężczyźni mają długie włosy i brodu.
  • Czarno-białe zdjęcie członków zespołu Hate. Mężczyźni mają pomalowane na biało twarze. Znajdują się w środku lasu.

Wydarzenia są realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.