24. Konfrontacje Teatralne

17:00 – 2019-10-05 – Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Teatr im. J. Osterwy, Teatr Stary, TVP Lublin, pl. Litewski –

24. edycja Konfrontacji Teatralnych odbędzie się w dniach 5-15 października.

Nie zdradzimy wielkiej tajemnicy jako kuratorzy Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje, że trochę inaczej wyobrażaliśmy sobie program tegorocznej edycji, gdy przystępowaliśmy do pracy nad nią. Ale chyba nie ma takiego festiwalu na świecie, który byłby stworzony w pełni wedle zamysłu organizatorów. Czy mogliśmy na przykład przewidzieć, że premiera najnowszego przestawienia Krystiana Lupy przesunie się z czerwca na październik, co pokrzyżuje plany zaproszenia go do Lublina? Znając praktyki twórcze wybitnego artysty, pewnie mogliśmy, ale wierzyliśmy jednak, że to się powiedzie. Nie udało się w tym roku, może uda się za rok.
Przede wszystkim nie przewidzieliśmy jednak czegoś, co – mamy nadzieję – pozytywnie zaskoczy widzów Konfrontacji. Program tegorocznej edycji wyszedł jeszcze bogatszy, niż początkowo zakładano. 11 dni festiwalu, 14 przedstawień, nie licząc różnych imprez towarzyszących. Przy czym mamy pewność, że w tym przypadku ilość nie zastępuje jakości. (…)

Przypadek sprawił – bo tego także nie mogliśmy zaplanować – że termin tegorocznych Konfrontacji zbiega się z ostatnim tygodniem kampanii wyborczej do parlamentu. Niektóre zaproszone przedstawienia zabrzmią zapewne w sposób szczególnie korespondujący z tym czasem, co rzecz jasna nie oznacza, że twórcy będą agitować za tą lub inną partią.

– Łukasz Drewniak, Wojciech Majcherek, Agnieszka Lubomira Piotrowska
kuratorzy tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych

Czytaj pełny tekst kuratorski

 

 POBLISKIE MIASTO

Spektakl jednego z najbardziej znanych i cenionych rosyjskich reżyserów,  Kiriłła Sieriebriennikowa, przygotowany w Łotewskim Teatrze Narodowym. Inscenizacja komedii absurdu czołowego litewskiego dramatopisarza Mariusa Ivaškevičiusa.

Widzowie nie śledzą historii, którą oglądają, ale odtwarzają historie własne w swoich myślach. Widzowie Romea i Julii nie żałują bohaterów, a siebie samych. Artyści czy sztuki w XXI wieku są medium, które czasem ostro, a czasem ostrożnie biorą nas za rękę i wiodą do szczególnego miejsca w nas samych. W ten sposób zaglądamy do naszych umysłów i do naszych serc…
-Kiriłł Sieriebriennikow, reżyser

czytaj więcej o spektaklu

 

CYNK (Zn)

Spektakl oparty na fragmentach trzech powieści białoruskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Swietłany Aleksijewicz, którym Eimuntas Nekrošius po 26 latach powrócił do teatru – tam, gdzie rozpoczęła się jego artystyczna droga. to nie tylko zapis końca sowieckiego świata, ale także medytacje nad rolą i jego postawą wobec rzeczywistości. Nie przypadkiem Swietłana Aleksijewicz pojawia się na scenie, jest postacią dramatu. Wcześniej Nekrošius tylko dwa razy umieszczał autora dzieła między bohaterami, których ten stworzył lub opisał. Tak było w Boskiej Komediii w Dziadach, gdzie przewodnikami po teatralnym świecie byli Dante i Mickiewicz.

czytaj więcej o spektaklu

MENO FORTAS EIMUNTASA NEKROŠIUSA

Wystawa zatytułowana Meno Fortas Eimuntasa Nekrošiusa jest próbą ukazania głównych założeń artystycznych teatru litewskiego reżysera. Na ekspozycję składają się rysunki, szkice, rekwizyty, obiekty, prywatne fotografie wydobyte z osobistych kolekcji i te dokumentujące proces powstawania inscenizacji: Hamleta, Otella, Makbeta, Pieśni nad pieśniami, Fausta, Idioty i Boskiej komedii. Celem wystawy jest stworzenie unikalnej perspektywy spojrzenia na świat teatru Eimuntasa Nekrošiusa. Jej autorami są wieloletni współpracownicy reżysera – jego syn Marius Nekrošius i żona Nadežda Gultiajeva. Od 1998 roku w każdym z jego przedstawień odpowiadali za scenografię i kostiumy.

Czytaj więcej o wystawie

 

CISZA W TROI

Cisza w Troi, widowisko plenerowe, które pokażemy na początku festiwalu będzie nawiązaniem do pierwszych edycji Konfrontacji, kiedy otwierały je właśnie spektakle grane na placu Zamkowym (m.in. Arka Teatr Ósmego Dnia), nie tylko efektowne wizualnie, ale także zawierające mocne społeczne przesłanie. Tak jest i tym razem. Najnowsze uliczne przedstawienie Teatru Biuro Podróży to sequel i trochę rewers legendarnego już i granego przed laty w Lublinie Carmen Funebre w reżyserii Pawła Szkotaka. Carmen powstało w czasie wojny w Bośni, początek myślenia o Troi dała wojna domowa w Syrii. Carmen była o wędrowaniu, niemożliwej ucieczce od wojny i pożogi, Troja jest o daremności trwania w czasie Apokalipsy.

Czytaj więcej o spektaklu

 

 

Kino Konfrontacji

W tegorocznym programie Kina Konfrontacji zobaczymy m.in filmy Kiriłła Sieriebriennikowa („Dzień w Juriewie”, „Uczeń”, „Lato”). Program filmowy dopełniają dokumenty związane z reżyserami spektakli tegorocznej edycji:  „Sprawa teatralna” opowiadający o tzw. „sprawie Sieriebriennikowa”,  oraz „Eimuntas Nekrošius. Przesuwanie horyzontu.”Andrieja Liugi. Zapraszamy także na  premierowy film Kantemira Bałagowa „Wysoka dziewczyna”.

Zobacz szczegółowy program Kina Konfrontacji

 

ENDE NEU NA KONFRONTACJACH

5.10, godz. 22:00: Grischa Lichtenberger – Electro-Experminetal Live Audio Visual
11.10, godz. 22:00: PITA – Electro-Experminetal Live Act

 

poCeKalnia

To propozycja dla rodziców, którzy podczas festiwalowych spektakli potrzebują opieki nad swoimi pociechami pod okiem wykwalifikowanych pedagogów.

5.10 / sobota / godz. 16:00-20:00
6.10 / niedziela / godz. 15:00-18:00
7.10 / poniedziałek / godz. 18:00-21:00
8.10 / wtorek / godz. 18:00-21:00
10.10 / czwartek / godz. 17:00-21:00
11.10 / piątek / godz. 16:00-21:00
12.10 / sobota / godz. 16:00-20:00
14.10 / niedziela / godz. 18:00-21:00

Pobyt dziecka jest nieodpłatny – wymaga okazania przez rodzica biletu na spektakl, który chce w danym dniu zobaczyć.

 

PROGRAM

Zobacz pełny program festiwalu
Szczegółowe opisy wydarzeń znajdują się w sekcji Wydarzenia naszej strony internetowej i na stronie konfrontacje.pl

 

BILETY

Szczegółowe informacje o biletach i karnetach
Karnety dostępne do 1 października
Bilety dostępne są w serwisie bilety.ck.lublin.pl i w kasie Centrum Kultury:

Kasa czynna:
1-30.09
pon. – pt. w godz. 13.00-18.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
od 1.10
pn-pt w godz. 10:00-19:00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
w czasie Festiwalu:
od 10.00 do rozpoczęcia ostatniego spektaklu
tel.: 81 466 61 40
e-mail: kasa@ck.lublin.pl

 

Kasa Czynna:
w dniach 1 lipca-31 sierpnia
czynna od poniedziałku do czwartku
w godzinach 12:00-17:00

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz Oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
24. Konfrontacje Teatralne

FreshMail.pl