Akademia Odkryć Fotograficznych

11:00 – 2019-01-12 – Kino CK – wstęp wolny

Zapraszamy na pierwszą w tym roku Akademię Odkryć Fotograficznych. W roli Gościa Specjalnego styczniowego spotkania Akademii Odkryć Fotograficznych wystąpi Arek Gola.

Harmonogram spotkania:

11.00 – 12.00 – „Philippe Halsman – portret w skoku” – wykład, pokaz Grażyny Stankiewicz
12.00 – 12.30 – wernisaż wystawy Katarzyny Cichoń pt. „Autoportret”
12.30 – 14.30 – Spotkanie z gościem specjalnym – Arkiem Golą

Arek Gola – absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zajmuje się fotografią dokumentalną głównie rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie na Górnym Śląsku po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem ciężkim, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku. Od 18 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Zdobył nagrody w konkursach, m.in. Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto , Newsreportaż. Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym firmy „Bayer” Ekologia w obiektywie 2003, nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej, Grand Press Photo. Dziennikarz roku Dziennika Zachodniego 2003. W 2010 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Członek ZPAF-u. Autor książki „Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w Trybunie Robotniczej i Dzienniku Zachodnim. 1960-1989” oraz albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…”, „Stany graniczne” i „Ogrodowa 1”. Wystawy w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja). Mieszka w Zabrzu.

Grażyna Stankiewicz – pochodząca z Gdańska dziennikarka prasowa, reportażystka, dokumentalistka filmowa, absolwentka historii sztuki KUL, studium realizacji telewizyjnej PWSFiT w Łodzi i Psychologii Komunikacji Społecznej UMCS. Wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza, UMCS oraz WSPA w Lublinie. Przez 20 lat związana z TVP S.A. w Gdańsku i Lublinie. Autorka ponad czterystu programów, w tym cykli dokumentalnych poświęconych historii USA, emitowanych w latach 1999-2003 w telewizyjnej Jedynce. Reżyserka takich dokumentów, jak „Pałac dla Gdańska”, „Lekcja”, „Provisorium Kompania Teatr”, „Ida Haendel – koncert w sepii”, „Białe plamy – Kraśnik 1959”, „Stalag 319”, „Podwórko z widokiem na obóz”, „La, la, la, la – rzecz o Marcinie Różyckim” oraz „Widzący z Lublina”. Dwukrotna laureatka konkursu na dofinansowanie produkcji filmowych przez Lubelski Fundusz Filmowy oraz laureatka kilku nagród i wyróżnień. Od ponad pięciu lat redaktorka naczelna „LAJF magazyn lubelski”. Pasjonatka ludzi, historii architektury totalitarnej, fotografii, dogtrekkingu i książek Johna Irvinga.

Akademia Odkryć Fotograficznych adresowana jest do wszystkich osób, dla których fotografia jest czymś ważnym, pragnących rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Na program comiesięcznych zajęć składają się wykłady połączone z autorskimi warsztatami lubelskich, polskich i zagranicznych fotografików oraz wykłady wybitnych teoretyków kultury zapraszanych przez organizatorów. Na naszych spotkaniach gościli między innymi: Witold Krassowki, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Tomasz Sikora, Krzysztof Gierałtowski, Maciek Nabrdalik, Andrzej Dragan, Krzysztof Miller, Maksymilian Rigamonti, Adam Pańczuk, Krzysztof Hejke, czy Wojciech Prażmowski. Chociaż projekt nie jest skierowany do osób początkujących, serdecznie zapraszamy też osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Pracownia Promocji Dziedzictwa Kulturowego
tel. 81 466 61 23
e-mail: nik7@go2.pl

Zobacz również

Autoportret – wystawa Katarzyny Cichoń

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Katarzyny Cichoń pt. "Autoportret".

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Celem 27. Finału WOŚP będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Warsztaty z Mistrzami Słowa

Cykl warsztatów prowadzonych przez Mateusza Nowaka, lubelskiego Mistrza Słowa, recytacji i monodramu.

Indie – Wigilia wśród łowców głów

Spotkania z podróżnikami
Akademia Odkryć Fotograficznych

FreshMail.pl