Akademia Odkryć Fotograficznych

11:00 – 2017-05-20 – Kino CK – wstęp wolny

W maju będziemy gościć jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, autora instalacji i wideoinstalacji, fotografa i performera,twórcę obiektów artystycznych – Zbigniewa Liberę.

Program spotkania:
11.00 – 11.15 – „Podróże Guliwera” – Natalia Wierzbicka
11.15 – 12.00 – prezentacja Wojciecha Pacewicza
12.00 – 12.30 – otwarcie wystawy fotografii Kamili Pituchy pt. „Gwoździe i ludzie”
12.30 ~14.30 – Gość Specjalny: Zbigniew Libera

Zbigniew Libera: urodził się w 1959 roku w Pabianicach. Przerwał studia pedagogiczne, aby móc zaangażować się w ruch artystyczny Kultura Zrzutu. Działał w „Solidarności”, związany z kulturą niezależną i offową. Kojarzony jest powszechnie jako model uwieczniony w fotograficznych kolażach Zofii Kulik i autor instalacji Lego. Obóz koncentracyjny, ale jego prace to wiele innych realizacji, które można było zobaczyć chociażby podczas retrospektywnej wystawy w warszawskiej Zachęcie w 2010 roku (Prace 1982-2008). Głównymi motywami jego sztuki są relacje ciała i władzy oraz uwikłania jednostek w kulturowe ograniczenia kodów, konwencji i znaczeń. Zbigniew Libera pokazuje swoją sztuką, że to, w jaki sposób myślimy i postrzegamy świat, wcale nie jest nasze, lecz narzucone przez dominujące dyskursy współczesności; czyni to przy tym w sposób przewrotny i artystycznie bezkompromisowy. W filmie Made by Libera (1998), który prezentujemy w Kolekcji Sztuki Współczesnej, artysta mówi, że „sztuka nie szkodzi. To co szkodzi, to już nie jest sztuką” i opowiada o swoich pracach…

Akademia Odkryć Fotograficznych adresowana jest do wszystkich osób, dla których fotografia jest czymś ważnym, pragnących rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie.
Na program comiesięcznych zajęć składają się wykłady połączone z autorskimi warsztatami lubelskich, polskich i zagranicznych fotografików oraz wykłady wybitnych teoretyków kultury zapraszanych przez organizatorów. Na naszych spotkaniach gościli między innymi: Witold Krassowki, Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Tomasz Sikora, Krzysztof Gierałtowski, Maciek Nabrdalik, Andrzej Dragan, Krzysztof Miller, Maksymilian Rigamonti, Adam Pańczuk, Krzysztof Hejke, czy Wojciech Prażmowski. Chociaż projekt nie jest skierowany do osób początkujących, serdecznie zapraszamy też osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Pracownia Promocji Dziedzictwa Kulturowego
tel. 81 466 61 23
e-mail: nik7@go2.pl

Zobacz również

Akademia Odkryć Fotograficznych
11:00 wstęp wolny EdukacjaSpotkanieWizualne

FreshMail.pl