12:00 - 16.01.2017 - Galeria Biała - wstęp wolny - więcej

12:00 - 16.01.2017 - wstęp wolny - więcej

Wystawa jest wynikiem projektu artystycznego, który artyści rozpoczęli w 2010 roku na terenie Azji Południowo-Wschodniej.

Na potrzeby projektu artyści przerobili samochód terenowy na dom na kołach, w którym przez dwa lata żyli i podróżowali po archipelagu Wysp Indonezyjskich. Pojawiając się miejscach mało uczęszczanych przez kogokolwiek czuli się tam jak Adam i Ewa. Można więc powiedzieć, że stali się ekspertami, ale i bohaterami, robiąc w realnym życiu to, co inni robią wodząc palcem po globusie.

Artystów interesuje ruch, a napędza potrzeba ciągłej zmiany, w której widzą potencjał twórczy. Jednym z powodów, dla których wyruszyli w podróż, była chęć spojrzenia na własną kulturę z dystansu,  poszukiwanie inspiracji, wynikającej z nowego doświadczenia. Badając strukturę natury i poszukując form jej wyrazu, chcieli zdobyć wiedzę potrzebną do stworzenia dzieł, które pojawią się w Białej. Realizowane przez nich prace są efektem badań nad strukturą natury i poszukiwania nowych form wyrazu.

W ramach ekspozycji zobaczymy prace z lat 2010-14 oraz nowe obrazy i obiekty, które powstały specjalnie z okazji prezentacji w Galerii Białej. Konstrukcja wystawy kładzie nacisk na ukazanie manualnej pracy – to rodzaj manifestacji, która pomimo różnic obojga artystów jest dla nich wspólna.

Obok tego, istotny jest pierwiastek niezależności, a jego gwarantem jest kult wiecznej energii słońca, którego stali się orędownikami. Animizm i jego wyznawcy był celem ich pielgrzymki na Wschód. Odnaleźli tam wioski i ludzi, którzy żyli w zgodzie z naturą i byli pełni agresji wobec siebie, spotkali animistów i ich pierwotne wspólnoty, aby „zaczerpnąć wody ze źródła”. To mogłoby być powrotem do czasu „dzieci kwiatów”, gdyby nie był to rok 2016.

Projekt realizowany w ramach współpracy Galerii Białej i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Galeria Biała

16-01-2017 - wstęp wolny - więcej