Splat!FilmFest

Apetyt na zwariowane sny. Kasety VHS w Polsce okresu transformacji

12:00 – 2017-09-16 – Sala Kinowa – wstęp wolny

Kaseta VHS że w Polsce stała się czymś znacznie więcej niż tylko nośnikiem – była symbolem transformacji i oknem na świat zachodniej popkultury.

Podczas wykładu postaramy się zrekonstruować obraz polskiego rynku wideo od strony społecznej, jak i ekonomiczno-instytucjonalnej. Jak wyglądały pierwsze pokazy zbiorowe organizowane przez centra studenckie? W jaki sposób dystrybutorzy pozyskiwali prawa do nowych filmów? Jakie techniki stosowali wideopiraci i jak radzono sobie z nieuczciwą konkurencją? Dowiemy się, jakie filmy były najchętniej oglądane przez widzów i jak działały polskie wypożyczalnie. Wykład zostanie zilustrowany dużą liczbą zdjęć i materiałów z epoki i wypowiedziami osób, które uczestniczyły w tworzeniu rynku VHS w omawianym okresie.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych kasety wideo były w Polsce towarem cenionym i pożądanym. W czasach PRL-u przemycane z zagranicy przez marynarzy, pilotów lub stewardessy kasety pozwalały na kontakt z filmami niedostępnymi w polskich kinach, a po zmianie ustrojowej – na nadrobienie filmowych zaległości i zapoznanie się z zagranicznym kinem gatunkowym.

prowadzenie: Grzegorz Fortuna – doktorant Wydziału Filologii Uniwersytetu Gdańskiego. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2016). Publikuje w „Ekranach”, „Kinie”, na stronach film.org.pl, NaEkranie.pl i Kinomisja.pl. Współzałożyciel Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Członek kolektywu VHS Hell i rzecznik prasowy Festiwalu Filmów Kultowych. Przygotowuje doktorat o rynku i kulturze wideo w Polsce czasów transformacji ustrojowej. Miłośnik polskiej popkultury przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, dawnego włoskiego kina gatunkowego i filmu grozy. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Biuro Organizacyjne Festiwalu
Monika Stolat
tel .+48 519 122 799
e-mail: stolat.monika@gmail.com

Zobacz również

Oniryzm i komizm w horrorach Wesa Cravena

Splat!FilmFest3: Podczas spotkania wspólnie przyjrzymy się najważniejszym filmom reżysera - od szokującego „The Last House on the Left” po czwartą część „Krzyku”.

Strach ma śmieszne oczy – motyw klauna w horrorze

Splat!FilmFest3: Od Pennywise'a po Kapitana Spauldinga i Mordercze Klauny z Kosmosu – prześledzimy jak kino grozy i popkultura zmieniały nasze postrzeganie sympatycznych (?) gości w szerokich spodniach i przydużych butach.

Od killerki do fighterki – wizerunek kobiet w kinie grozy

Splat!FilmFest3: Piękna i niebezpieczna. Odważna i zawzięta. A może mroczna i tajemnicza? Kobieta w kinie grozy niejedno ma imię.

Xawery Żuławski – spotkanie

Splat!FilmFest3: Podczas spotkania porozmawiamy o twórczości Andrzeja Żuławskiego.
Apetyt na zwariowane sny. Kasety VHS w Polsce okresu transformacji
12:00 wstęp wolny FestiwalFilmSpotkanie

FreshMail.pl