Fotografia w dialogu

Niech będzie pochwalony negatyw – Andrzej Różycki

18:00 – 2017-12-18 – Sala Czarna – wstęp wolny

Pracownia Fotografii zaprasza na spotkanie z Andrzejem Różyckim – fotografem i filmowcem zajmującym się teorią fotografii.

Negatyw w historii fotografii, a co może ważniejsze w historii sztuki fotograficznej, zdecydowanie nie zaistniał. Ważność i rola negatywu ciągle bywa i jest pomijana. Dlatego powiemy o negatywie wyłącznie pozytywnie. Ma w sobie to, co inni nieustannie, potocznie i populistycznie odnoszą do fotografii pozytywowej, jako „zatrzymywanie czasu”. O ile można by po wielu dyskusjach precyzujących uznać to jako trafne spostrzeżenie , to negatyw w tym procesie jest głęboko katakumbowy, grobowcowy, emanuje swoją tajemnicą eschatologiczną. Ma coś w sobie mrocznego, uśpionego i tajemnego. Czasami emanuje duchem wręcz demonicznym a w innych wypadkach ma w sobie powiew posłańców z nieba, czy też tchnieniem samego Ducha Świętego. W tym ostatnim wypadku niewyobrażalne jest, by takowe objawienie mogło się odbyć w „cyfrze”.

prowadzenie: dr Henryk Kuś – publicysta, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

"O negatywie święty niedoceniony! Fotografia kończy się tam, gdzie zanika negatyw. Światłość wiekuista fotografii. Ku światłu. Światłoistotność bezpowrotnie utracona. Cóż bez negatywu wart jest świat, itd.itp. A na koniec dodam z pełnym przekonaniem: jeżeli istnieje Duch Święty, to może się On tylko objawić w świetle negatywu".

Andrzej Różycki

Fotografia w dialogu
Cykl otwartych spotkań, w których poprzez warsztaty i spotkania z mistrzami fotografii dajemy możliwość zdobywania wiedzy. Szczególną uwagę poświęcamy fotografii tradycyjnej. Do współpracy zapraszamy zarówno fotografów jak i teoretyków sztuki, artystów czerpiących z fotografii i kolekcjonerów.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Marcin Sudziński
e-mail: marcin.sudzinski@gmail.com

Zobacz również

Niech będzie pochwalony negatyw – Andrzej Różycki
18:00 wstęp wolny SpotkanieWizualne

FreshMail.pl