Komuna//Warszawa
Cezary idzie na wojnę
18:00 – 2018-10-12 – Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki – 20/30 zł
Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać”.
Opowieść performatywna o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu, i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny.
Impulsem, który skłonił Komunę//Warszawa do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: wojna na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?
„Przedstawienie ośmiesza i kompromituje wszelkie próby podziału ludzi na abstrakcyjne kategorie. Pomysłowa manipulacja ramami interpretacyjnymi sprawnie dekonstruuje stereotypy i ideologie, ale stawia też, moim zdaniem, zbyt uproszczoną diagnozę światu współczesnemu.”
Spektakl jest drugą premierą teatralnego 3-letniego cyklu „Przed wojną / Wojna / Po wojnie” realizowanego przez Komunę//Warszawa, opisującego permanentny stan, w jakim znajduje się świat.
Komuna//Warszawa będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście Komuny//Warszawa jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.
Spektakl Tomaszewskiego, łączący elementy perfomansu o kabaretowym charakterze z operą buffo, wytwarza oryginalny styl choreografii społecznej, w której reżyser twórczo korzysta z dziedzictwa historycznej awangardy.
reżyseria: Cezary Tomaszewski; realizacja: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży), Antoni Grałek, Tomasz Kowalski, Justyna Wąsik, Klaudia Hartung-Wójciak; scenariusz: Justyna Wąsik; obsada:Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk; premiera: 8 lipca 2017 r.
Scenariusz został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin
Projekt współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy