Benshi

18:00 - 22.05.2018 - Kino CK - wstęp wolny - więcej
Benshi

18:00 - 22.05.2018 - wstęp wolny - więcej

Film stanowi kulminację stylu, który można określić mianem „lynchowskiego”. W jego świecie może się zdarzyć wszystko i zdarza się – z reguły to, co najgorsze.

Po odbyciu wyroku za zabójstwo Sailor wraca do swojej wielkiej miłości Luli. Matka dziewczyny, zdecydowanie przeciwna temu związkowi, nakłania swego wieloletniego kochanka i prywatnego detektywa Farraguta, aby wytropił Sailora i Lulę, którzy wyjechali na Południe.
Nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca Złotej Palmy w Cannes.

reżyseria: David Lynch
USA / 1990
czas trwania: 124 min

Dlaczego Benshi?
Kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd interpretatora filmowej rzeczywistości, ponieważ zagraniczne filmy często stanowiły dla japońskich widzów kulturową zagadkę. Pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi.

Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Filmotekę Narodową

Kino CK

Kinoteatr Projekt