Teatr Provisorium / Kompania Teatr

Ferdydurke [online]

20:00 – 2020-05-08 – Facebook Centrum Kultury w Lublinie – wstęp wolny

„Upupienie”, „gęba”, „łydka” – przed nami klasyka gatunku. W teatralnej odsłonie CK online przypominamy jedną z najważniejszych realizacji Teatru Provisorium i Kompanii Teatr.

Spektakl zachowuje gombrowiczowską dyscyplinę konstrukcji rozpisując ją na teatralne rytmy i znaki. Tak jak powieść awangardowa przemawia głównie formą, tak spektakl tę formę wykorzystuje czerpiąc z Gombrowicza. Znaków jest kilka – ścieśnienie – ławka, na której brakuje miejsca, bliski kontakt ciał, podporządkowanie ciała impulsom biologicznym, powtarzające się w swym stylu zachowania rodem z Rabelaise’a, zawężona do granic absurdu przestrzeń sceniczna. W spektaklu człowiek jest złapany w pułapkę formy bardziej dosłownie niż u Gombrowicza, na każdym kroku wpada w niewolę narzuconych mu ról. (…) Silnie ograniczona przestrzeń, kumulacja czasu, bardzo „cielesna” gra aktorska w połączeniu z precyzją ruchową i rytmiczną doprowadzoną do perfekcji – to wszystko buduje najwyższe emocje i trzyma widza w napięciu. „Ferdydurke” niejako odkrywa nowy typ aktorstwa –aktorstwa biologicznego, które wydaje się najbliższe postaciom Gombrowicza. Niezaprzeczalnym walorem spektaklu jest jego komizm, który przybiera charakter okrutnego i dzikiego, tak jak okrutny bywał sam Gombrowicz.

Lubelska Ferdydurke jest niewiarygodnie śmieszna – śmiesznością gagu, grepsu, slapstiku. Porywająco grana, lekka, a zarazem bezczelnie dosadna w obracaniu tekstem Gombrowicza, z którego ocalały tylko najlepsze numery (…)

Łukasz Drewniak

Ferdydurke [online]
8 maja, godz. 20:00
20 maja, godz. 20:00
29 maja, godz. 20:00

Współpraca obu teatrów dała ciekawy efekt, który spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki polskiej i zagranicznej, a „Ferdydurke” uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych lat 90. XX w. oraz za najlepszą adaptację sceniczną dzieła Gombrowicza. Spektakl został obsypany nagrodami, m.in. Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, Grand Prix Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” i wieloma innymi.

Za zgodą TVP. Pełna oferta Teatru Telewizji dostępna na stronie vod.tvp.pl

według Witolda Gombrowicza; reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz; scenografia: Jerzy Rudzki; opracowanie muzyczne: Borys Somerschaf; światło i dźwięk: Janusz Opryński, Jan Piotr Szamryk; obsada: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet; realizator tv (obrazu): Mariusz Malec

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
otwarta od 19 stycznia 2021
we wtorki i czwartki w godzinach 16:00-18:00
tel. 81 466 61 40
W pozostałych dniach prosimy o kontakt mailowy (kasa@ck.lublin.pl).

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: konfrontacje.lublin@gmail.com

Zobacz również

Ferdydurke [online]
20:00 wstęp wolny #zostańwdomuTeatr

FreshMail.pl