Lubelski Festiwal Filmowy

20:00 - 27.11.2020 - Online - wstęp wolny - więcej
Lubelski Festiwal Filmowy

20:00 - 27.11.2020 - wstęp wolny - więcej

W konkursie Fokus: Animacja znalazło się 8 filmów z wyjątkowo silną w tym roku reprezentacją Polski. Ogromna swoboda jaką daje autorom animacja, została w pełni wykorzystana do kreacji wyrazistego, artystycznego kina. Każdy z filmów został zrealizowany w innej technice, ma inną estetykę, porusza inny temat. Każdy z nich jest oryginalny i w ciekawy sposób mówi o ważnych rzeczach.

Od pierwszego wejrzenia/At First Sight, reż. Sjaak Rood (Holandia) 2018, 16’ Na wąskiej drodze kobieta i mężczyzna jadą samochodami wprost na siebie. Oboje są zbyt uparci, by ustąpić.
Film nagrodzony m.in. na MFFA w Palm Springs. Polska premiera.
Marbles, reż. Natalia Spychała (Polska) 2019, 5’
Hipnotyzujące wahadło wprowadza w ruch swoisty mechanizm. Fragmentarycznie pojawiająca się postać, przestrzeń oraz różnego rodzaju przedmioty łączą się w rytmiczny układ wzajemnych zależności. Dźwięk przeplata się z obrazem tworząc muzykę powtarzających się zdarzeń. Co jest skutkiem, a co przyczyną?
Film nagrodzony na OFA O!PLA i wyróżniony na MFF StopTrik.
Silny niezależny kosmos, reż. Dominik Krakowiak (Polska) 2018, 11’
Historia małżeństwa rozdzielonego dystansem w czasie i przestrzeni. Żyjący na dwóch zupełnie różnych płaszczyznach bohaterowie konfrontują się z rzeczywistością, by szukać sensu w nie do końca jasnej sytuacji, w której się znaleźli.
Film prezentowany m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
Rok, reż. Małgorzata Bosek-Serafińska (Polska) 2018, 12’
Graficzno-dźwiękowy pamiętnik z papierowych odpadów codzienności i opakowań po papierosach wypalonych przez jednego nałogowca w ciągu sześciu lat i zebranych przez jedną zbieraczkę. Film poświęcony pamięci Marka Serafińskiego, reżysera i producenta animacji, prywatnie męża reżyserki.
Film nagrodzony m.in. na MFFA Animator i MFF Etiuda&Anima.
Mój galaktyczny bliźniak Galaction/My Galactic Twin Galaction, reż. Sasha Svirsky (Rosja) 2020, 7’
Dobro i zło, utopia i dystopia, narracja i post-narracja toczą śmiertelną bitwę, by zabawić publiczność.
Film prezentowany m.in. na MFFA w Annecy i Berlinale. Polska premiera.
Purpleboy, reż. Alexandre Siqueira (Portugalia) 2019, 14’
Oscar to dziecko, które kiełkuje w ogrodzie rodziców. Nikt nie zna jego płci biologicznej, ale on twierdzi, że jest chłopcem. Pewnego dnia Oscar przeżywa niezwykłą i bolesną przygodę w autorytarnym i opresyjnym świecie. Czy uda mu się rozpoznać upragnioną tożsamość?
Film prezentowany m.in. na MFFA Animafest w Zagrzebiu.
Ostatnia wieczerza, reż. Piotr Dumała (Polska) 2019, 13’
Dramat grupy mężczyzn siedzących za stołem, poruszających się w rytm współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy, czyli: „Ostatnia Wieczerza Jezusa i 12 Apostołów”. Film nagrodzony m.in. na MFFA Animator, prezentowany na MFFA w Ottawie i MFF Animafest w Zagrzebiu.
Story, reż. Jolanta Bańkowska (Polska) 2019, 5’
Ciąg kilkunastu scenek ze story – popularnej funkcji portali społecznościowych, w ironiczny sposób opowiada o przenikaniu się codzienności ze światem cyfrowym. Przedstawia ludzi samotnych, zagubionych, a czasem obojętnych na otaczającą ich rzeczywistość. Film prezentowany m.in. na Berlinale i MFFA w Annecy.

Fokus: Animacja – krótkie metraże (pokaz konkursowy) – online

Kinoteatr Projekt