Grischa Lichtenberger

22:00 – 2019-10-05 – Sala Widowiskowa – wstęp wolny

Lichtenberger zaprezentuje w Lublinie premierowy materiał „Kamilhan (la demeure / il y a péril en la demeure)” nagrany dla Raster-Noton, którego wydanie zbiegło się z datą Festiwalu.

Grischa Lichtenberger to producent muzyki elektronicznej, artysta wizualny mieszkający w Berlinie. Współpracuje z kultową wytwórnią Raster-Noton. Znany z charakterystycznych przestrzennych kompozycji opartych na abstrakcyjnych deformacjach. Jego muzyka najczęściej jest porównywana do wywodzącego się z lat 90. XX wieku eksperymentalnego nurtu muzyki elektronicznej o nazwie glitch, a jego występy na żywo to multimedialne spektakle. Obok muzyki ważną rolę odgrywa tutaj aspekt wizualny, który nie ogranicza się jedynie do roli atrakcyjnego tła. Dźwięk i obraz w przypadku tych koncertów to dwa uzupełniające się środki wyrazu, które składają się na jeden spójny i w pełni autorski przekaz.

Charakterystyczne poszarpane dźwięki mają swój odpowiednik w emocjonalnej głębi. Lichtenberger kładzie szczególny nacisk na ukazanie osobistych emocji w swoich aranżacjach. Dąży do tego, aby jego introspektywne nastroje zostały we właściwy sposób odebrane tak w klubie, jak i podczas kameralnej prezentacji, jakiej będziemy mogli doświadczyć podczas Festiwalu.

Kamilhan (la demeure / il y a péril en la demeure) to słowo, które Ernst Bloch wymienia w anegdocie. Jako chłopiec często chodził do marynarzy w porcie. Obserwował ich i słuchał opowieści. Słowo „kamilhan” poznał podczas jednej z wycieczek. Zafascynowało go samym dźwiękiem, ponieważ nie wiedział, co ono właściwie znaczy. W dzieciństwie doświadczamy słów właśnie w ich „materialnej” formie dźwięku – obracamy je w pamięci, powtarzamy, aż całkowicie oderwie się od przypisanego znaczenia […].
Historia Blocha przypomniała mi historię z własnego dzieciństwa, kiedy jedąc długą drogą gruntową ze szkoły podstawowej, śpiewałem na wietrze piosenki radiowe w języku angielskim, którego wówczas nie rozumiałem. Mimo to hity radiowe brzmiały dziwnie znajomo.
Używając komputerowo generowanego głosu, próbuję odtworzyć to wczesne doświadczenie na najnowszym albumie. Chodzi mi o wrażenie samej „materialności” dźwiękowej języka. Słyszymy sylaby i frazy, które przypominają słowa, lecz ich znaczenie pozostaje dla nas nieczytelne.

Grischa Lichtenberger

Grischa Lichtenberger występuje na żywo na międzynarodowych festiwalach, podczas których gra audiowizualne zestawy. Jest autorem kilku instalacji. W 2009 r. wydał swoją pierwszą epkę „~ treibgut” w ramach serii „unun” kultowej wytwórni Rastrer-Noton. W 2012 r. pojawił się jego debiutancki album „i iv (inertia)”. Następnie ukazała się jego autorska trylogia epek „Spielraum” | „Allgegenwart” | „Strahlung”. Za swoją twórczość został wyróżniony w prestiżowym konkursie Prix Ars Electronica.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pn-pt: 10:00-19:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl

Zobacz również

Grischa Lichtenberger

FreshMail.pl