Jazzpospolita [ODWOŁANE]

19:00 – 2020-03-29 – Sala Widowiskowa – 35 zł

W lata dwudzieste Jazzpospolita wkracza w nowym składzie i z nową płytą.

Jeśli chcemy, by wszystko pozostało tak, jak jest, wszystko się musi zmienić – cytat z powieści Gepard włoskiego klasyka Giuseppe Tomasiego di Lampedusy celnie opisuje Jazzpospolitą, tu i teraz, w 2020 roku. W lata dwudzieste zespół wchodzi w nowym składzie, z nowym albumem, ale z tą samą ideą, która przyświecała mu od założenia w 2008 r: grania jazzu w niejazzowy sposób. Albo inaczej: kolektywnego tworzenia muzyki garściami czerpiącej z jazzu, ale nim nie będącej. To podejście wybrzmiewa na najnowszym albumie Jazzpospolitej pt. „Przypływ”, który ukazał się 14 lutego 2020. Kompozycje z Przypływu są odmienne od wcześniejszych nagrań zespołu, co zrozumiałe, zważywszy na obecność nowych muzyków.

Zmiany w składzie podziałały ożywczo. Mamy znowu ogromną radość ze wspólnego grania i tworzenia muzyki. Zawsze graliśmy pomiędzy gatunkami. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane

Stefan Nowakowski, założyciel zespołu

Symbolika płynącej wody dobrze pasuje do obecnej sytuacji Jazzpospolitej: przez ostatni czas zespół przechodził przez fazę odpływu, teraz wraca z falą i energią. Przypływ jest płytą bardziej jednolitą od poprzednich albumów i raczej od nich spokojniejszą, choć jednocześnie muzycy zapowiadają „rozimprowizowanie” materiału na koncertach. Motywem przewodnim płyty są nawiązania do natury, co znajduje odzwierciedlenie w tytułach utworów: „Biały las”, „Rezerwat” czy „Przedwiośnie”. Sam przypływ kojarzy się też z perspektywą i refleksją, zmieniającym się spojrzeniem na te same miejsca i zdarzenia, kompozycje i dźwięki – jak przystało na jednak kilkunastoletni zespół.
jazzpospolita.com

Stefan Nowakowski – bas
Łukasz Borowicki – gitara
Karol Domański – perkusja
Jacek Kita – instrumenty klawiszowe

Ceny biletów
35 zł
Kasa Czynna:
od 12 marca do odwołania:
pn-pt, godz. 14:00-18:00

tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Impresariat
e-mail: impresariat@ck.lublin.pl
tel: 81 466 61 09

Zobacz również

Yazz Ahmed Quartet

12. Lublin Jazz Festiwal: Czołowa reprezentantka brytyjskiej sceny – Yazz Ahmed, podobnie jak Shabaka Hutchings, trzyma rękę na pulsie muzyki, nie tylko jazzowej.

Wacław Zimpel

12. Lublin Jazz Festiwal: Wacław Zimpel to klarnecista, kompozytor i improwizator doceniany zarówno na rodzimej, jak i światowej scenie muzycznej.

Emil Miszk & The Sonic Syndicate

12. Lublin Jazz Festiwal: Oktet złożony z czołowych artystów młodego pokolenia w Polsce, którego liderem jest trębacz i kompozytor związany z trójmiejską sceną – Emil Miszk.

Steve Coleman and Five Elements

12. Lublin Jazz Festiwal: Steve Coleman – amerykański saksofonista, kompozytor, wizjoner współczesnej muzyki improwizowanej oraz wielki duchem filozof rytmu i czarnej kultury.
Jazzpospolita [ODWOŁANE]
19:00 35 zł Muzyka

FreshMail.pl