Demakijaż

Karaibskie Głosy I – blok krótkich metraży (dokumenty) [ONLINE]

14:30 – 2020-11-21 – Online – wstęp wolny

Sekcja „Karaibskie głosy” to przegląd krótkich metraży przygotowany wspólnie z Festiwalem Filmowym Hairouna (Saint Vincent i Grenadyny). Tytuł sekcji nawiązuje do „Caribbean Voices”, audycji radia BBC, którego współtwórczynią i producentką była jamajska feministka i poetka Una Marson (1905-1965).

W tym roku prezentujemy krótkie metraże przybliżające doświadczenia kobiet, w tym sylwetki współczesnych aktywistek i artystek wizualnych z anglojęzycznych Karaibów (Imani Wilmot, Sheena Rose, Annalee Davis). Filmy łączy motyw wody i życia w postkolonialnych, wyspiarskich państwach, które stają się także symbolem doświadczenia epoki antropocenu, zmian klimatycznych i nierówności kapitalizmu. Filmy umożliwiają również wgląd w aspekty doświadczenia postkolonialnego.

Circa No Future / reż. Nadia Huggins / (Trynidad / Saint Vincent i Grenadyny) / 3 min / dokument
To z pozoru film o młodych chłopcach skaczących do morskiej wody ze skały (Indian Bay, St. Vincent i Grenadyny). Przynajmniej tak wygląda, jeśli spojrzeć wyłącznie na warstwę przyczynowo-skutkową, pokazaną zresztą w odwróconej kolejności. Zgodnie z założeniem koncepcyjnym reżyserki, chłopcy są ukazani w sposób podkreślający ich kruchość, wrażliwość, cielesność, której daleko do wizerunków alfa samców kojarzonych z patriarchalnymi Karaibami. W filmie akwen oceaniczny staje się pra-matką zapewniającą chłopcom bezpieczeństwo. Co istotne dla interpretacji i genezy obrazu pozostaje poza kadrem – wpisane jest w biografię artystki. Wskutek postępującego łysienia plackowatego (alopecja) Huggins zdecydowała się w wieku 17 lat zgolić głowę, co w heteronormatywnym środowisku jej rodzimej wyspy skutkowało słowną przemocą, w tym homofobicznymi wyzwiskami (zammie). Sam akt ogolenia głowy był dla niej wydarzeniem formatywnym dającym siłę na dalsze etapy życia, których doświadcza już jako osoba identyfikująca się jako biseksualna.
Jak podkreśla Huggins, film skupia się w równym stopniu na chłopcach-bohaterach przed kamerą, jak i na niej reżyserce-bohaterce za kamerą. Zanurzając się w wodzie, chłopcy tracą z oczu reżyserkę i porzucają wszelkie wysilone pozy, za pomocą których próbowali wywrzeć wrażenie na obserwującej ich osobie. Osobie, co do której płci i identyfikacji mieli poważne wątpliwości. I której nie byli w stanie normatywnie przyporządkować.

Hoghole / reż. Aiko Roudette / (Saint Vincent i Grenadyny) / 2013 / 11 min / dokument
Początkowo film pomyślany był jako praca zaliczeniowa na studiach (Film and Electronic Arts, Bard College, USA) i był zaplanowany przez Aiko Roudette jako dokumentalny portret starszego mężczyzny (w filmie pojawia się jako Mr. Guy). W trakcie pracy nad filmem reżyserka doświadczyła kradzieży z włamaniem do domu rodzinnego. W wyniku tych osobistych przeżyć, film przeistoczył się w opowieść o domu jako o miejscu dla ciała, o przestrzeni życiowej, o przestrzeni indywidualnej.
W dokumencie jest też miejsce na narrację o przemocy, której doświadcza ciało (zabójstwo malarki i rzeźbiarki Jennifer Lewis zamordowanej w 2012 roku), i na sygnał o wątpliwościach, co do przyszłości wyspy Saint Vincent, miejscu akcji tego eksperymentalnego dokumentu.

Pathways / reż. Samuel Douek (UK), Eniye Kagbala / 3NIY3 (Saint Vincent i Grenadyny) / 2017 / 7 min /eksperyment formalny
Rezultat twórczej współpracy między karaibską wokalistką, artystką dźwiękową i performatywną Eniye Kagbala / 3NIY3 (Saint Vincent i Grenadyny) a brytyjskim filmowcem i artystą wizualnym Samuelem Douekiem. Film powstał w ramach tygodniowej rezydencji w kopenhaskiej Galerii WHOA w Danii, a jego głównym tematem są przemiany, którym nieustannie podlegamy w życiu. Pierwsza część, a właściwie wstęp, zaczyna się od śpiewu głównej bohaterki skontrastowanego z archiwalnymi obrazami efektów przejścia huraganowej nawałnicy przez wyspy archipelagu karaibskiego. Następnie w drugiej odsłonie, pojawia się główna postać i to na niej, na jej ciele i jej śpiewanej opowieści w środowisku wodno-roślinnym skupia się uwaga. Środowisko to z czasem okazuje się przestrzenią galeryjną, a opowieść narracją o wspólnocie.

ART(ist) #8 – Sheena Rose / reż. Alexander Murphy / (Barbados / Francja) / 2019 / 8 min / dokument kreacyjny
Wynik spotkania dwóch indywidualności. Alexander Murphy jest reżyserem samoukiem, który zaczynał jako operator w firmie specjalizującej się w produkcji filmowej. Jest autorem filmów dokumentalnych o sztuce, w tym serii portretów artystów i artystek. Sheena Rose jest barbadoską artystką interdyscyplinarną, która z powodzeniem korzysta z technik analogowych (ręczna animacja, rysunek, malarstwo), ze sztuki performans i sztuk performatywnyh, jak i z nowych mediów, z uwzględnieniem mediów społecznościowych. W filmie wciela się w postać Astronautki relacjonującej swoje podróże po powrocie.

Public Beach Access / reż. Annalee Davis (Barbados) / 2010 / 9 min / dokument interwencyny / video art
W jednym z wywiadów, barbadoski poeta Kamau Brathwaite (1930-2020) stwierdził, że „hotele squatują nasze metafory”. Porównując hotele do dzikich lokatorów, pisarz odniósł się do problemu przejmowania gruntu i dostępu do plaż i morza przez koncerny turystyczne na Karaibach.
Tytułowy „Dostęp do publicznych plaż” to interwencyjny projekt dokumentalno-artystyczny, którego podjęła się Annalee Davis. Film to odpowiedź tej barbadoskiej artystki na proces zawłaszczania wspólnej przestrzeni, którego skutki fizycznie doświadczają osoby mieszkające na Barbadosie do dziś.
Na początku filmu Davis śpiewa fragment piosenki calypso „Jack”, protest songu autorstwa Mighty Gabby’ego:
„Dorastałam wśród morskich fal, / a dziś stoi tam Hotel Wersal. / Gdy kieruję kroki ku plaży, / policjant już stoi na jej straży.” Następnie decyduje się zrealizować swój plan: „Pomyślałam, że warto zmierzyć, ile stóp linii brzegowej na odcinku siedmiu mil złotego [hotelarskiego] wybrzeża pozostaje ogólnodostępna.” Towarzyszymy jej w tym zadaniu.

Surf Girls Jamaica / reż. Lucy Jane, Joya Berrow (UK / Jamajka) / 2018 / 17 min / dokument
Portret Imani Wilmot, surferki i aktywistki społecznej z Eight Miles, Bull Bay na południu Jamajki. Opowieść o tym, jak poprzez edukację i popularyzację surfingu udaje się wzmacniać afro-karaibskie kobiety, zapewnić im bezpieczną przestrzeń. O tym, jak z powodzeniem można się kolektywnie, w duchu wspólnoty i w praktyce siostrzeństwa, przeciwstawić męskocentrycznej, przemocowej kulturze. Zmieniać siebie i zmieniać innych.
Joya Berrow i Lucy Jane to duet reżyserek, których filmy pokazywane były na kanałach National Geographic, VICE, Red Bull Media. Ich misją jako dokumentalistek jest tworzenie wzmacniających narracji o poszerzaniu osobistego kontaktu z przyrodą. Jako narzędzie zmiany, film, zgodnie z deklaracją autorek, powstaje w celu przybliżania nas do sprawiedliwości społecznej i klimatycznej.

Sekcja przygotowana we współpracy z Hairouna Film Festival, Saint Vincent

Karaibskie Głosy I – blok krótkich metraży (dokumenty) – online

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
od 20 października 2020 do odwołania
czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach 12:00-14:00 oraz godzinę przed wydarzeniem biletowanym
Kontakt z Biurem Obsługi i Organizacji Widza w kwestii programu lub zwrotu kosztów
zakupionych już biletów od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-17:00

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Jolanta Prochowicz
Stowarzyszenie Homo Faber
e-mail: jolanta.prochowicz@gmail.com
filmy w języku angielskim z polskimi napisami
czas trwania bloku: 56 min

Zobacz również

My dwie [ONLINE]

Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet

Dziewczynka [ONLINE]

Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet

Ciało nie kłamie [ONLINE]

Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet

Let’s Start the Revolution V – blok krótkich metraży [ONLINE]

Demakijaż - Festiwal Kina Kobiet
Karaibskie Głosy I – blok krótkich metraży (dokumenty) [ONLINE]
14:30 wstęp wolny FestiwalFilm

FreshMail.pl