Lubelski Salon Artystyczny

Łączka

19:00 – 2017-03-01 – Sala Widowiskowa – wstęp wolny / wejściówki

Wiersze Przemysława Dakowicza z tomu „Łączka” są literackim hołdem złożonym bohaterom walki o wolną Polskę, Żołnierzom Niezłomnym – Wyklętym. Prezentowane w formie spektaklu słowno-muzycznego, wzbogacone kompozycjami wybitnego twórcy Mikołaja Hertla, stanowią spójną opowieść o Polsce, której nie zdołali uśmiercić komunistyczne władze.

Spektakl bierze za temat ukrytą warstwę powązkowskiej „Łączki” — zagruzowaną, niewygodną przeszłość. Próbuje odnaleźć odpowiedzi na niezwykle trudne pytania: Czy będziemy w stanie sprostać temu wyzwaniu, przed którym stawia nas nasza własna przeszłość? Czy zdołamy doprowadzić do końca proces rekonstruowania naszej zgruchotanej tożsamości? Co możemy dać oprócz wielkich słów i symbolicznych gestów?

Kwatera „Ł” warszawskiego Cmentarza Wojskowego na Powązkach, zwana także Łączką, jest dziś najważniejszym miejscem w Polsce, samym centrum naszej tragicznej tożsamości. To ziemia, która woła o pamięć. W późnych latach 40. i wczesnych 50. chowano tam w tajemnicy zwłoki więźniów zabitych w więzieniu mokotowskim. W prostokącie, którego boki mają po kilkanaście metrów długości, spoczęły ciała 300–400 skazańców lub aresztantów zakatowanych w trakcie przesłuchań.

W znakomitej większości byli to bohaterowie okresu okupacji i pierwszych lat powojennych, m.in. generał August Emil Fieldorf „Nil”, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych. W latach 50. na „Łączkę” nawieziono grubą warstwę ziemi i gruzu. To była warstwa maskująca. Narosła na niej warstwa trzecia — tyleż materialna, co symboliczna: cmentarne wysypisko. Nad grobami największych bohaterów, którzy stali się bezimiennymi ofiarami, ulokowano śmietnik. W siódmej dekadzie ubiegłego wieku zdecydowano o poszerzeniu obszaru cmentarnego i część „Łączki” przystosowano do oficjalnych pochówków. Na powierzchni kwatery „Ł” zaczęły wyrastać groby budowniczych totalitarnego systemu PRL.

muzyka: Mikołaj Hertel
obsada: Jerzy Zelnik, Ewelina Siedlecka-Kosińska, Katarzyna Kamer (wiolonczela), Piotr Rodowicz (kontrabas), Przemysław Dakowicz (komentator)

Ceny biletów
wstęp wolny / wejściówki
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Lubelski Salon Artystyczny
tel: 81 466 61 08
e-mail: irenabeata.m@ck.lublin.pl
bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie od 14.02

Zobacz również

Łączka
19:00 wstęp wolny / wejściówki Teatr

FreshMail.pl