Lubelski Festiwal Filmowy [ONLINE]
16:30 – 2020-11-27 – Online – wstęp wolny
14. edycja Lubelskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 23-28 listopada w formule online.
To najbardziej zróżnicowany tematycznie, stylistycznie i formalnie, najbardziej rozbudowany programowo międzynarodowy festiwal filmowy w Lublinie. W tym roku najciekawsze nowości filmowe z całego świata, które znalazły się w programie, będą na wyciągnięcie ręki: dostęp do wszystkich tytułów festiwalowych oraz wydarzeń jest bezpłatny, a za pośrednictwem Internetu LFF będzie mógł zagościć w domach w całej Polsce.
Autorzy z całego świata zgłosili na festiwal 1465 shortów i filmów pełnometrażowych, spośród nich w programie pojawi się ponad 100 prac. Ponad połowa programu filmowego to polskie i europejskie premiery, kilka filmów będzie miało na LFF premierę światową. Widzowie będą mogli zobaczyć filmy rywalizujące w 8 konkursach krótkometrażowych i jednym pełnometrażowym o statuetki Złotego Mrówkojada.
W jury tegorocznej edycji zasiądą: Katarzyna Borowiecka (dziennikarka, autorka nagradzanej audycji ABCpopkultury w radiowej Trójce, prowadząca magazynu Aktualności FIlmowe w Canal+); Agnieszka Pisarek (filmoznawczyni, krytyczka filmowa związana od 2016 r. z kanałem Sfilmowani na YouTube) oraz Dawid Adamek (założyciel i twórca kanału Sfilmowani).
DŁUGIE METRAŻE
Jednym z mocniejszych punktów tegorocznego programu jest konkurs Fokus: Pełny Metraż, gdzie obok uznanych polskich tytułów takich jak „Eastern” Piotra Adamskiego czy „Supernova” Bartosza Kruhlika pojawią się niezależne filmy z Czech, Cypru, Łotwy czy Rosji. Wszystkie zagraniczne pełne metraże na tegorocznym LFF są polskimi premierami. Wśród nich znajdzie się m.in. „Jelgava 94” Janisa Abele – młodego, ale już okrzykniętego objawieniem reżysera z Łotwy.
KRÓTKIE METRAŻE
Mocną stroną Lubelskiego Festiwalu Filmowego zawsze były pokazy konkursowe krótkich metraży. Dla organizatorów wydarzenia to gatunek najszybciej portretujący dynamicznie zmieniający się świat oraz nowe prądy w kinematografii. Także i w tym roku krótki metraż jest ważną częścią programu festiwalu. W tym roku będzie to 7 konkursów tematycznych: Fokus: Emocje, Fokus: Eksperyment, Fokus: Dokument, Fokus: Temat, Fokus: Pomysł, Fokus: Animacja oraz Fokus: Dzieci (7+). Tegoroczny LFF to także aż 12 pozakonkursowych bloków tematycznych, wśród których znajdziemy m.in. krótkie metraże: Animowany świat, Niedostosowani, Czego się boimy czy Świat kobiet.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W programie znalazły się także wydarzenia towarzyszące, m.in. internetowe warsztaty języka filmowego, nowoczesnego pisania i mówienia o filmie oraz storytellingu. Warsztaty poprowadzą m.in. dr Marcin Maron i dr hab. Łukasz Jasina.
Program uzupełni też klub festiwalowy, w którym usłyszymy zespół Czuła Obserwacja wykonujący na żywo muzykę do awangardowych animacji Winsora McCay’a.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Pełny program festiwalu jest dostępny na lff.lublin.pl.
Rejestracja na seanse będzie się odbywała przez portal evenea.pl. Zarejestrowani na 15 minut przed seansem otrzymają na podany adres e-mail link do streamu. Szczegóły dotyczące transmisji dostępne tutaj.
Wydarzenia klubu festiwalowego będą dostępne na profilu LFF na Facebooku.
Udział we wszystkich pokazach filmowych oraz spotkaniach online jest bezpłatny.