Tomasz Bazan

Manfred Macx

20:00 – 2018-12-06 – Sala Widowiskowa – wstęp wolny

Solo inspirowane futurystyczną powieścią „Accelerando”, a w nim – rekonstrukcja ostatniego dzieła fikcyjnego choreografa-geniusza Manfreda Macxa, złożona z odnalezionych zapisów video.

To opowieść o artyście ekstremalnym, który w sztuce szuka ostatecznej wolności, aż po całkowite wyzwolenie się z ciała. Spektakl „Manfred Macx” to szczególny przypadek tzw. mockumentu („udawanego” dokumentu). Macx to bohater powieści Charlesa Strossa, która opowiada o dążeniu człowieka, do porzucenia ciała będące gojuż tylko zużytym pojemnikiem – i stać się czystą świadomością. Tomasz Bazan sięgnął po temat, ukrywając się za podwójnym alter ego – nieistniejącego, wykreowanego artysty i zaproszonego do projektu realnego tancerza – Patryka Rybarskiego (m.in. nagradzanego mistrza pole dance).

Solo jest efektem moich przemyśleń na temat sytuacji artysty i momentu tworzenia, ale w specyficznych okolicznościach - pomiędzy wypaleniem systemowym, a marzeniem bezkompromisowego konstruowania form ciała w przestrzeni fizykalnej. Ciało jest dla mnie ostatecznym środkiem i odniesieniem, zmywającym warstwy dramaturgii, koncepcji, odniesień.

Tomasz Bazan

reżyseria i choreografia, dramaturgia: Tomasz Bazan; taniec: Patryk Rybarski, Krystyna Lama Szydłowska; wizualizacje: Marcin Kossakowski; muzyka, przestrzeń dźwięku: Edka Jarząb; producent: Krzysztof Kwiatkowski; produkcja: Fundacja Ciało/Umysł, MAAT FESTIVAL; czas trwania: 60 min

Tomasz Bazan (ur. 1982) – tancerz, reżyser i choreograf; twórca i kurator dziesięciu edycji międzynarodowego festiwalu eksperymentalnego tańca i ruchu Maat Festival. Ukończył wydział kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (specjalizacja krytyka i animacja dzieł sztuk plastycznych). Współpracuje z teatrami dramatycznymi, tancerzami, choreografami, dramaturgami i reżyserami w Polsce i za granicą. Twórca interdyscyplinarnych projektów oscylujących wokół spektakli tanecznych, teatralnych, instalacji kolektywnych, performansów, pokazywanych w Polsce i na świecie (m.in. Niemcy, USA, Norwegia, Ukraina, Białoruś, Francja, Wielka Brytania, Japonia, Izrael), w których wypracował własny, rozpoznawalny i doceniany przez krytykę styl.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
w okresie wakacyjnym:
wt-pt: 14:00-19:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:

Zobacz również

Manfred Macx
20:00 wstęp wolny 10. Maat FestivalTaniecTeatr

FreshMail.pl