Konfrontacje

Konfrontacje

19:30 - 25.11.2018 - 12 / 15 zł - więcej
Kup bilet

Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Film pokazuje, w jaki sposób M.I.A wykorzystuje muzykę jako narzędzie polityczne i dlaczego tak bardzo zależy jej na postawie outsiderki.

Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi „Maya” Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, łącząca w swojej twórczości wiele różnych gatunków: hip-hop, ragga, dancehall i electro. Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu (MTV cenzurowało jej klipy), tłumaczy, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym.

Z powodu zagrożenia wojną, dziewięcioletnia Maya wraz z matką i rodzeństwem uciekła ze Sri Lanki do Londynu, by tam rozpocząć nowe życie. Film, oparty na nigdy niepublikowanych materiałach archiwalnych jej autorstwa, jest intymnym portretem tej nietuzinkowej artystki, która nieustannie łamie konwencje.
Film pokazuje, w jaki sposób M.I.A wykorzystuje muzykę pop jako narzędzie polityczne i dlaczego tak bardzo zależy jej na byciu outsiderką zbuntowaną wobec ograniczeń, niesprawiedliwości systemu, hipokryzji i zakłamania politycznego.

reżyseria: Stephen Loveridge
dokumentalny, muzyczny / USA, Wielka Brytania, Sri Lanka / 2018