Aporia

Między zbawieniem a przekleństwem – prof. Zbigniew Mikołejko

18:00 – 2017-11-16 – Kino CK – wstęp wolny

O polskim mesjanizmie, katolicyzmie ostatnich lat oraz trudnej relacji państwa i kościoła porozmawiamy z filozofem religii prof. Zbigniewem Mikołejko.

Czy w Polsce, kraju w którym znakomita większość obywateli deklaruje wiarę w Boga, w rzeczywistości odbywa się postępujący proces sekularyzacji? A może obecnie doświadczamy narodzin zupełnie nowej formy religijności masowej silnie sprzężonej z polityką?

prowadzenie: Tomasz Kozak, Piotr Pękala

Aporia: Czy polityka nas wyzwoli?

Aporią nazywamy specyficzny problem: z jednej strony nieusuwalny, z drugiej — nie dający się rozwiązać (przynajmniej z pozoru). Stan aporetyczny może oznaczać ugrzęźnięcie — pojedynczego człowieka lub całej zbiorowości; społeczeństwa albo kultury — w matni nieprzezwyciężonych sprzeczności. Tu i teraz taka matnia jest horyzontem demokracji, która szamocze się w sieci równosilnych antynomii. Kultura demokratyczna grzęźnie — nie tylko w Polsce, lecz również w Europie, a szerzej w przestrzeni transatlantyckiej — na bezdrożu kształtowanym przez równoważne siły: liberalne i autorytarne, progresywne i reakcyjne.

Zaproszonych artystów, filozofów i polityków będziemy pytać o kwestie najważniejsze: Czy polityka pozwoli nam wydobyć się ze stanu aporii? Do jakiego stopnia aktywność polityczna może wyzwolić twórczą energię w społeczeństwach konsumentów podatnych na autorytarną demagogię? Czy politykowanie emancypacyjne mogłoby stać się nie tylko powszechną powinnością, lecz także źródłem rozumnej rozkoszy w Polsce: w kraju tradycyjnie nieufnym wobec polityków i polityki?

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl

Zobacz również

Między zbawieniem a przekleństwem – prof. Zbigniew Mikołejko
18:00 wstęp wolny Spotkanie

FreshMail.pl