Jeden gest

19:00 – 2017-10-13 – Sala Widowiskowa – 30/40 zł

Powiem wam, co mnie fascynuje: że nie potrafię o tym mówić. Moje słowa okazują się nieporadne, niezdarne. Język, którego używam, wydaje mi się nieadekwatny do mówienia o językach migowych i ogólniej, o świecie Głuchych.

Ale nie chcę być gołosłowny. Na dobry początek przeczytajcie parę truizmów z kolekcji „Truizmy” Jenny Holzer. Te zdania, pozornie proste jak cep, w kontekście języka migowego odjeżdżają w nowych kierunkach:
Słuchaj, kiedy twoje ciało mówi.
Ludzie, którzy nie pracują rękami, to pasożyty.
Słowa zwykle nie wystarczają.
Opis jest ważniejszy, niż metafora.
Abstrakcja jest rodzajem dekadencji.
Jesteś odpowiedzialny za określenie, co rzeczy znaczą.

„Jeden gest” to rzecz o językach migowych.
To spektakl o porozumiewaniu się ze światem – światem słyszących i światem innych Głuchych. Interesuje mnie tu komunikacja – przekazywanie (i wytwarzanie, przetwarzanie) wiedzy, emocji, kultury. Jeśli język określa rzeczywistość („Granice mojego języka są granicami mojego świata”, jak to opisuje Wittgenstein), to czego możemy dowiedzieć się o świecie z języków Głuchych? Co w ich doświadczeniach komunikacji jest uniwersalne, a co – wyjątkowe? (I jakim cudem nikt z moich przyjaciół nie ma Głuchych przyjaciół?)
Tyle na dziś. Ale pisząc te słowa, jestem na początku pracy. Nie rozumiem krajobrazu, który przed sobą widzę. Nie wiem, co się w nim ukaże.
Wojtek Ziemilski

Ale jakie to jest performatywne. Niektóre sceny to prawdziwe taneczne popisy. Bo gdy się miga, to zaangażowane jest całe ciało. Gra się całym ciałem, całe ciało jest w ruchu. I jest to ciało z założenia wystawione na widok – inaczej się nie da porozumieć. Nie ma żadnych tekstów – aktorzy wykonują hymn głuchych „Dawajcie razem!”, ale niesłyszący nie mają żadnego kanonu literackiego – żadnych piosenek, żadnych wierszy. Wszystko jest w ciele. I wcale nie przeszkadza to Adamowi Stoyanovowi być poetą.

Piotr Morawski
Dwutygodnik

reżyseria: Wojtek Ziemilski; scenografia, współpraca reżyserska: Wojciech Pustoła; reżyseria świateł: Artur Sienicki; muzyka: Aleksander Żurowski; kostiumy: Krystian Jarnuszkiewicz; obsada: Marta Abramczyk, Jolanta Sadłowska, Paweł Sosiński, Adam Stoyanov; inspicjentka: Marta Śmierzchalska; asystentka reżysera: Joanna Niemirska; konsultacje: Katarzyna Głozak; tłumaczenie: Katarzyna Głozak, Joanna Ciesielska, Agnieszka Misiewicz, Anna Borycka; produkcja: Maria Wilska; asystentka produkcji: Marta Kielar; koordynacja techniczna: Bartek Braun; realizacja świateł: Patryk Adamski; realizacja wideo: Marek Kurpios; realizacja dźwięku: Wojciech Starowicz; partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Burdąg, Polski Związek Głuchoniemych, Oddział Mazowiecki, Instytut Adama Mickiewicza; Nagranie utworu Fryderyka Chopina Nocturn cis-moll op. 27 nr 1 w wykonaniu Marty Sosińskiej zostało udostępnione dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina; premiera: 24 września 2016 r.

Ceny biletów
30/40 zł
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
czas trwania: 75 min
 

Karnety festiwalowe: 600/ 400 zl
Lista spektakli w ramach karnetu

Zobacz również

Jeden gest
19:00 30/40 zł FestiwalTeatr

FreshMail.pl