Fotografia w dialogu

18:00 - 08.07.2021 - Sala Czarna - wstęp wolny - więcej
Fotografia w dialogu

18:00 - 08.07.2021 - wstęp wolny - więcej

O lubelskiej fotografii zakładowej rozmawiać będą Ewa Zielińska i Lucjan Demidowski. Rozmowę poprowadzi Marcin Sudziński.

Ewa Zielińska przedstawi rzadko publikowane zdjęcia zakładów fotograficznych odnalezione w przedwojennych aktach budowlanych – przy podaniach, planach architektonicznych i projektach reklamowych. Zdjęcia Lublina z tego czasu są tematem jej najnowszej książki „Fotografie dawnego Lublina z akt Inspekcji Budowlanej”. Książka i cała narracja budowana wokół fotografii jest ciekawa z tego powodu, że autorka nie jest fotografką, co pozwala na nieco inne spojrzenie na samo medium i jego zmieniające się funkcje.

Ewa Zielińska pisze: W dwudziestoleciu międzywojennym fotografia wyszła poza rolę sentymentalnej pamiątki i „poszła do pracy”. Zdjęcia bywały donosem, upoważnieniem i elementem policyjnego dossier, narzędziem pracy administracyjnej. Prozaiczne fotografie-załączniki do miejskich akt budowlanych przynoszą niespodziewanie wiele udanych portretów lubelskich atelier, pozwalają uchwycić ich topografię, formy działalności i reklamy, przypominają też – dziś już prawie wymarłe – gatunki fotograficzne, np. portret podwójny. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną materiały archiwalne – zebrane podczas pracy nad książką, ale ostatecznie do niej nie włączone, jak szerzej nieznane plany i widoki altan fotograficznych w podwórzach oraz zakładów działających przy głównych ulicach.

Wojna bardzo dużo zmieniła w obrazie lubelskiej fotografii zakładowej. Lucjan Demidowski, który był świadkiem rozwoju fotografii w Lublinie od początku lat 50., a także jego aktywnym uczestnikiem, opowie o wielorakich funkcjach, jakie pełniły zakłady fotograficzne w powojennym krajobrazie miasta, wprowadzając do rozmowy ton bardziej subiektywny, wynikający z bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością niedawno minioną. Działalność ówczesnych zakładów wiązała się nie tylko z kwestiami ściśle zawodowymi, czy usługowymi. Były to także miejsca, w których tworzyła się historia lubelskiej fotografii.

Sala Czarna

Peowiaków 12