projekt niezależny Ilji Moszczyckiego

Proces Johna Demianiuka. Holocaust Cabaret

17:30 – 2019-10-12 – Sala Widowiskowa – 20/30 zł

Spektakl „Holocaust Cabaret” jest oparty na prawdziwym procesie Johna Demianiuka, obywatela USA pochodzenia ukraińskiego.

W roku 1942 radziecki żołnierz, który wówczas nazywał się Iwan Demianiuk, został schwytany przez Niemców, a po zakończeniu wojny wyemigrował do Stanów Zjednoczonych jako „ofiara faszystowskiego reżimu”. W drugiej połowie lat 70. XX wieku Demianiuka oskarżono o kolaborację z nazistami. Był rzekomo „Iwanem Groźnym”, jednym z najokrutniejszych strażników obozu koncentracyjnego w Treblince, a w 1988 Izraelski Sąd Najwyższy skazał go na śmierć. Dokumenty znalezione w archiwach KGB obaliły te informacje. Niemniej jednak izraelskie dochodzenie ujawniło, że po wzięciu do niewoli skazany faktycznie przeszedł szkolenie w Trawnikach i był kierownikiem obozów w Sobiborze, Majdanku i niemieckim obozie koncentracyjnym w Flossenbürg.

Spektakl nie porusza kwestii winy Demianiuka, odsłania zaś teatralną naturę trwającego niemal 40 lat procesu. Przedstawienie jest realizowane w duchu „epickiego teatru” Bertolta Brechta i jest sarkastycznym spektaklem na granicy absurdu, „tragicznym cyrkiem”, jak określili ten gatunek zagraniczni krytycy.

Demianiuk jest czymś więcej niż prostym oskarżonym – stał się symbolem, symbolem prób znalezienia osób odpowiedzialnych za koszmary II Wojny Światowej […] Ma się wrażenie, że proces nie dotyczy już jego samego, ale pragnienia Niemiec, aby prawnie pogodzić się z własną przeszłością.

Jonathan Garfinkel, autor sztuki

W roku 2011 decyzją monachijskiego sądu stanowego 89-letni Johna Demianiuka uznano winnym pomocy w zabójstwie 28 060 więźniów nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze i skazano na 5 lat więzienia, jednak ze względu na podeszły wiek zwolniono go przed złożeniem odwołania. Nie doczekał odsiadki, zmarł w domu opieki w wieku 91 lat. Proces Demianiuka był jednym z najbardziej znanych procesów zbrodniarzy wojennych i przeszedł do historii jako ostatni sądzący ich czyny popełnione w czasie II wojny światowej.

Sztuka była wystawiana w USA i Niemczech; jej rosyjska premiera odbyła się 25 kwietnia 2017 roku na scenie Muzeum Sztuki Współczesnej Errata.
W roku 2018 spektakl zdobył nagrodę dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Aktora w ramach Nagród Teatralnych Proryw (Przełom) w Petersburgu.
Spektakl znalazł się w programie dwudziestej, jubileuszowej edycji najważniejszego rosyjskiego festiwalu NET – New European Theatre.

reżyseria: Ilja Moszczycki; obsada: Josif Koszelewicz, Philipp Mogilnitskiy, Andriej Kondratjew, Anastasija Bałujewa, Anastasija Kipina, Aliszer Umarow; tekst: Jonathan Garfinkel; tłumaczenie: Anna Awzan; kompozytor: Dmitrij Saratski; Zespół: Jarosław Obrazcow, Aleksandr Szczerbakow, Stiepan Wasiljew, Anna Zaworina; światła: Władimir Kukuriczkin; czas trwania: 110 min (bez przerw); premiera: 25 kwietnia 2017

Ceny biletów
20/30 zł
Kasa Czynna:
pn-pt: 10:00-19:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
spektakl w języku rosyjskim z polskimi i angielskimi napisami

Zobacz również

Proces Johna Demianiuka. Holocaust Cabaret

FreshMail.pl