20:30 - 04.08.2017 - Wirydarz - wstęp wolny - więcej

20:30 - 04.08.2017 - wstęp wolny - więcej

To muzyczny przewodnik po stylach i brzmieniach muzycznych regionu, próba budowania sieci muzyków i projektów. W sierpniu w Wirydarzu usłyszymy zespoły Rosemary, Aeroplan, Backbeat, Mohipisian.

Rosemary (wcześniej Mary Jane) założony w Lublinie w 1993 roku przez nastoletnich wówczas rock’n’rollowych kumpli z sąsiedztwa. Zespół eksplodował na scenie energią rockowo – soulowo – funkowego muzycznego show. Inspiracją dla grupy były muzyczne fascynacje związane ze ścieżkami dźwiękowymi filmów: “Backbeat” i “The Commitments”. Włączając do repertuaru opracowane w dynamicznych aranżacjach klasyki (Twist & Shout, Rock’n’roll Music) wprowadzili świeży trend na tradycyjnie rockowej scenie miasta. Muzycy pokonali drogę od koncertów w garażach u znajomych do występów w klubach na festiwalach i plenerowych koncertach.
Ostatnie dwa występy prezentujące w pełni autorski i dojrzały materiał zespół odbyły się w 1996 roku w legendarnym, nieistniejącym już klubie Hades w podziemiach Centrum Kultury.
Później drogi muzyków zaczęły się powoli rozchodzić, a niektórzy rozpoczęli swoje kolejne projekty muzyczne.

W skład zespołu w różnych okresach wchodzili:
Marek Krzykała, Jarosław Zwierz, Katarzyna Wachowska, Monika Klępka (wokal); Andrzej Horoch, Sebastian Mrówczyński, Mariusz Stanisławek (gitary); Roman Jaborkhel (bas); Mirek Orgasiński(perkusja); Adam Ziomka, Andrzej Dethloff (instrumenty klawiszowe).

Aeroplan fruwał nad Lublinem i okolicami w latach 1997-2000. Nazwa zespołu nie jest przypadkowa: tworzący go muzycy nie stronili od odlotów podczas długich psychodelicznych improwizacji. W ich twórczości klasyczne rockowe numery inspirowane grungem ze zbuntowanymi lub wzywającymi do demontażu systemu tekstami pojawiały się obok kompozycji nawiązujących do muzyki przełomu lat 60. i 70. Słowem – młodość i muzyczna wielobarwność bez cienia maniery. Taki był Aeroplan, który stworzyli: Mirosław Jung (wokal, didgeridoo, bongosy), Roman Jaborkhel (gitara basowa), Sebastian Mrówczyński (gitary), Miras Orgasiński (perkusja). Obecnie muzycy Aeroplanu są aktywni w lubelskich zespołach Sambasim, Mohipisian, Backbeat, Spektakl Wodnika.

Backbeat to specjaliści od rozkręcania szalonych imprez z rock and rollem w roli głównej. Zespół może się poszczycić setkami koncertów w całym kraju. Grupę doceniło też jury prestiżowego festiwalu Eko Union Of Rock 2008 w Węgorzewie, wybierając Backbeat do wąskiego grona laureatów i nagradzając kontraktem płytowym. Uczestnicy każdej imprezy z muzyką Backbeat mogą być pewni, że usłyszą największe hity Rock’n’Rolla, nogi będą rwały się do tańca, a biodra bezwiednie zaczną się bujać w rytm muzyki.

Mohipisian – gitarowo-alternatywno-psychodeliczna mieszanka zadziornych melodii, brzmieniowo nawiązująca do klasyki lat 60 – tych. Wśród swoich muzycznych inspiracji muzycy wymieniają zarówno klasyki Beatlesów i Led Zeppelin, jak i współczesnych tuzów indie popu, takich jak Kasabian czy Black Keys. Zespół powstał z misją przywrócenia należnej atencji dla ambitnego rock’n’rolla.

Wirydarz

Impresariat