- neTTheatre -

Pudełko

19:00 – 2017-10-02 – Sala Widowiskowa – 20/30 zł

Otwieramy dziś pudełka z kasetami Mirona Białoszewskiego i wypełniamy sobą ciasną, ciemną i głuchą przestrzeń teatru. Co też uda nam się poczuć, co dostrzec, dokąd wspólnie przedostać?

Jako dziecko budował z klocków gramofony i śpiewał przed matką i ciotkami wymyślone arie. Gdy został poetą, założył teatr i zagrał w nim monolog Gustawa z IV części Dziadów tak, jakby puszczał go z kilku płyt jednocześnie… Dziady traktował bardzo osobiście, w komentarzu do spektaklu mówił niemal: „Gustaw to ja”, ale „ja” wewnętrzne, ukazywane wstydliwie, najkruchsze i najcenniejsze, bo przenoszące w zupełnie wyjątkowe rejony, przez romantyków nazywane po prostu niebem.

Zdarzenie teatralne z udziałem widzów
zawiera w sobie:
Dziady zapisane przez Adama Mickiewicza,
odprawiane przez Mirona Białoszewskiego,
nagrane dla Jadwigi Stańczakowej,
przekazane w pudełku wraz z innym nagraniami Jackowi Kopcińskiemu,
wywiezione przez Pawła Passiniego na Haiti,
i tak to krąży…
…i teraz jest w naszych rękach, a za chwilę w Waszych.

Żeby dotrzeć do swojego nieba, Białoszewski wchodził do ciasnego pudełka domowego teatru, zapraszał garstkę osób, a potem „odprawiał” swoje poetyckie gusła. Na przedwojennym Lesznie w Warszawie, na Tarczyńskiej, przy placu Dąbrowskiego, gdzie działał Teatr Osobny, ale też na Hożej, gdzie mieszkała jego niewidoma przyjaciółka Jadwiga Stańczakowa, dla której nagrywał swoje utwory. W czasie tych sesji mówiący i nasłuchująca siadali obok siebie na kanapie, a mikrofon, oprócz głosu poety, rejestrował unikalną więź, która rodziła się między nimi. Kiedy wiele lat później odwiedziłem Stańczakową, czarny Grundig nadal stał na jej stoliku, a pod kanapą schowane były taśmy. W gusłach Mickiewicza „ciemne” i „głuche” okazuje się niezbędne, aby móc zacząć widzieć i słyszeć naprawdę.

Jacek Kopciński

tekst: Jacek Kopciński; reżyseria i muzyka: Paweł Passini; światło: Damian Bakalarz; scenografia i kostiumy: El Bruzda; wizualizacje: Anita Struk; kierownictwo produkcji: Łukasz Wójtowicz

poeta: Paweł Janyst; dusze: Noemi Berenstein, Olga Bury, Wiktoria Czubaszek, Aleksandra Karpiuk, Anna Opolska, Paulina Połowniak, Anna Puzio, Paulina Wójtowicz

Ceny biletów
20/30 zł
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
neTTheatre
tel: 81 466 61 28
e-mail: nettheatre@gmail.com
bilety grupowe (od 10 osób): 15 zł

Zobacz również

Ony

Po co człowiekowi baśnie? Po to, by uciec do innego świata – pełnego przygód, magii, ale też niebezpieczeństw. Zwycięski spektakl 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej.
Sala Czarna

Bieguny

W „Biegunach” Cyprian Kamil Norwid jawi się jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium.

Ziemia, planeta ludzi

Lubelski Salon Artystyczny zaprasza na spektakl inspirowany twórczością Antoine'a Saint-Exupéry'ego.

– Nano Ka

Spektakl na podstawie „Małego Księcia” Antoine'a de Saint-Exupery
Pudełko
19:00 20/30 zł Teatr

FreshMail.pl