Barbara Bujakowska

Rozmowy z Lou

17:00 – 2018-12-08 – Sala Widowiskowa – wstęp wolny

Główną inspiracją do stworzenia spektaklu jest książka Georgesa Pereca „Człowiek, który śpi”.

„Człowiek, który śpi” jest powieścią jednowątkową. Perec „nawiązując do pewnego szczególnego okresu w życiu” opowiada historię – swoją własną historię – człowieka, który przerywa studia, wycofuje się z życia, wybija na margines. Dobrowolnie zajmuje pozycję outsidera. Zrywa istniejące więzi, unieważnia dotychczasowe parametry czasu i przestrzeni, własną egzystencję sprowadza do niezbędnego minimum, do kilku powtarzalnych gestów zapewniających przetrwanie. Popada w coraz większe zobojętnienie, doznaje uczucia całkowitego wyobcowania. Stopniowo pozbawia swoje istnienie jakiejkolwiek wagi.

Niczego się nie nauczyłeś z wyjątkiem może tej prawdy, że samotność niczego nie uczy, że obojętność niczego nie uczy: to była oszukańcza przynęta, fascynująca i podstępna ułuda. Byłeś sam, to wszystko, i chciałeś siebie osłonić; chciałeś aby pomiędzy światem a tobą mosty na zawsze zerwano. (…) Przez długi czas stwarzałeś sobie kryjówki i je niszczyłeś: porządek lub bezczynność, dryfowanie lub sen, nocne obchody, nijakie chwile, ucieczka świateł i cieni. Może jeszcze długo potrafiłbyś sobie kłamać, otępiać się, pogrążać. Ale gra jest skończona (...) Świat się nie poruszył ani ty się nie zmieniłeś. Obojętność nie uczyniła cię innym.

Georges Perec „Człowiek, który śpi”

koncept, wykonanie: Basia Bujakowska; czas trwania: 45 min

Barbara Bujakowska – tancerka, performerka, twórczyni niezależna, absolwentka Institute for Dance Art na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linzu (dyplom BA/performance in dance) oraz P.F.P w Eksperymentalnej Akademii Tańca Współczesnego w Salzburgu (SEAD). Laureatka Pierwszej Nagrody w konkursie TVP2 Dolina Kreatywna za solowy spektakl „Swan….like”. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009) oraz Art Stations Foundation (Solo Projekt 2008, Alternatywna Akademia Tańca 2009). Współpracowała z takimi twórcami, jak m.in. Teresa Ranieri, Rebecca Murgi, Nigel Charnock, Kaya Kołodziejczyk, Daniel Landau, Isabelle Schad, Towarzystwo Gimnastyczne oraz Teatrem Maat Projekt. Mieszka w Krakowie, prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi, młodzieżą oraz osobami starszymi. Tworzy spektakle z pogranicza teatru, tańca oraz performansu. Do jej najważniejszych prac należą: „Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój” (2013), „ID- ance” (2013), „Dying Swan”(2015), „Mechaniczne sny” (2016) oraz „Jestem miłością”(2018).

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
w okresie wakacyjnym:
wt-pt: 14:00-19:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:

Zobacz również

Rozmowy z Lou
17:00 wstęp wolny 10. Maat FestivalTaniecTeatr

FreshMail.pl