Teatr Ludowy

Sekretne życie Friedmanów

19:30 – 2018-10-11 – Sala Widowiskowa – 20/ 30 zł

Spektakl inspirowany nominowanym do Oskara filmem Andrew Jareckiego “Capturing the Friedmans”.

Opowiada on historię rodziny Friedmanów, której świat nagle przewraca się do góry nogami, kiedy ojciec Arnold i najmłodszy syn Jesse zostają aresztowani i oskarżeni o molestowanie dzieci.
Casus Friedmanów – pomimo swej amerykańskości – przekracza ciasne ramy kulturowe, pozwala odkryć mityczną tkankę tej historii i godną Sofoklesa tragiczność losów jej bohaterów.

Suma składających się na nią elementów – przekroczenie tabu, wina jednostki, sąd, rozłam wewnątrz rodziny, konsolidacja społeczności przeciwko winowajcom, ofiara składana przez winowajcę dla jego syna – stanowi o jej teatralności i ponadkulturowości. Teatr jest medium, które ma szansę wydobyć z tej historii to, co w filmie siłą rzeczy musiało pozostać stłumione. Fakt, iż spektakl rozegra się 7000 km od miejsca prawdziwych zdarzeń, tylko wzmacnia uniwersalność przekazu.

Przyznam, że dawno nie przytrafiło mi się w teatrze czuć się tak zaanektowanym przez przedstawienie, wejść w jego świat tak intensywnie, aby być (wraz z innymi takimi jak ja podglądaczami) jego częścią. Dziwaczni Friedmanowie niepostrzeżenie stają się nam nieobojętni, może nawet bliscy. Niezależnie od tego, co zrobili lub czego nie zrobili.

Jacek Wakar
Gazeta Prawna

Grand Prix X edycji Festiwalu BOSKA KOMEDIA 2017
Nagroda Publiczności na 4. Festiwalu Nowego Teatru – 56. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych 2017

Aktorzy stają przed nami dziwnie bezbronni, jakby ogołoceni z aktorstwa, pozbawieni wszystkich trików i wyuczonej gry. Eksponują intymność. Dla widza wejście w ten świat jest niemal koniecznością, bardzo intensywnym doznaniem. Podglądamy bohaterów, siadamy obok nich, zagadują nas w drodze do kolejnych miejsc. Nawiązujemy z nimi więź, a za chwilę okazuje się, że nic nie jest takim, jakim się wydaje. Magia teatru czy iluzja życia?

Magda Mielke
Teatr dla Was

reżyseria: Marcin Wierzchowski; scenografia: Barbara Ferlak
kostiumy: Ewa Mroczkowska; muzyka: Urszula Chrzanowska; asystentka reżysera / inspicjent: Martyna Rezner; obsada: Piotr Pilitowski, Małgorzata Kochan, Patryk Palusiński (gościnnie), Jakub Klimaszewski (gościnnie), Piotr Franasowicz, Jan Nosal, Jagoda Pietruszkówna, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz, Ryszard Starost; premiera: 19 listopada 2016 r.

Ceny biletów
20/ 30 zł
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
czas trwania: 165 min
karnet festiwalowy: 400/500 zł

Zobacz również

Sekretne życie Friedmanów
19:30 20/ 30 zł FestiwalKonfrontacjeTeatr

FreshMail.pl