Teatr Ósmego Dnia

Siedem pieśni o awangardzie

22:00 – 2018-10-13 – Galeria Labirynt, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5 – 20/ 30 zł

Czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

Wspólny projekt Komuny// Warszawa i Instytutu Teatralnego to powrót do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20. To elegia, ale i hymn na cześć awangardy. W rekonstrukcjach teatralnych scenografii XX wieku i postulatach artystów z tamtych lat twórcy szukają odpowiedzi na pytanie, czym była awangarda: kreśleniem wizji lepszego świata? sprzeciwem, a może ucieczką przed pędzącym na oślep walcem historii?

W „Siedmiu pieśniach o awangardzie” artyści Komuny//Warszawa dokonują symbolicznej rekonstrukcji scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwalają przywołać ówczesne idee teatralnej awangardy – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.

Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się KU
PRZYSZŁOŚCI.

Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? – zastanawiają się twórcy.

„Jeśli teatr, jeśli życie przypomina choć w części grę w szachy, Laszuk jest w niej laufrem. Porusza się i bije na skos, przecina rzeczywistość i sztukę pod ostrym kątem. Kreśli tym ruchem nieoczywiste, połamane marszruty, szybkie i nagle zawracające. Przecina stałe połączenia frazesów, utarte szlaki. Laufer, czyli promień.”

Łukasz Drewniak
teatralny.pl

reżyseria: Grzegorz Laszuk; światła: Karolina Gębska, Piotr Szczygielski; wideo: Adrian Cognac; współpraca: Magda Mosiewicz; choreografia: Weronika Pelczyńska; scenografia: Piotr Szczygielski; kostiumy:Ewelina Ciuchta; obsada: (gościnnie) Halszka Sokołowska, Anna Wojnarowska; premiera: 14 listopada 2017 r.

Spektakl powstał w ramach projektu „Odzyskana Awangarda” prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Ceny biletów
20/ 30 zł
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
czas trwania: 50 min
karnet festiwalowy: 400/500 zł

Zobacz również

Siedem pieśni o awangardzie
22:00 20/ 30 zł FestiwalKonfrontacjeTeatr

FreshMail.pl