Sport lotniczy w pierwszej polskiej fabryce samolotów: historia i współczesność – wykład Mirosława Gajewskiego

18:00 - 04.12.2018 - Piwnice CK - wstęp wolny - więcej

18:00 - 04.12.2018 - wstęp wolny - więcej

Aeroklub Lubelski jest jednym z najstarszych, regionalnych klubów lotniczych, jakie powstały w niepodległej Polsce po I wojnie światowej. Lubelskie Koło Miłośników Lotnictwa, rozpoczynające tę historię, zostało założone 15 sierpnia 1927 roku, a więc przed zarejestrowaniem zarówno pierwszego w kraju Aeroklubu Akademickiego w Warszawie jak i Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Lotnisko przy Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicza w Lublinie, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Ilustrowany wykład ma na celu przedstawienie tradycji lotniczych Lublina, działalności Lubelskiego Klubu w II Rzeczypospolitej na tle rozwoju przemysłu lotniczego w naszym mieście oraz udział jego członków w II wojnie światowej. Współczesność, to ciągłość tradycji Klubu, który został reaktywowany w 1946 r. i prowadzi swą działalność do dnia dzisiejszego. Wśród najbardziej zasłużonych dla historii Klubu postaci jest trzech dowódców dywizjonów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, rekordziści świata, medaliści mistrzostw świata i Europy, wielu lotników cywilnych i wojskowych, w tym dwóch generałów pilotów lotnictwa polskiego.

Piwnice CK

Zbigniew Sobczuk