Fotografia w dialogu

Spotkanie z Bogdanem Konopką

17:00 – 2017-04-21 – Sala Czarna – wstęp wolny

Mistrz fotografii (na co dzień mieszkający i tworzący w Paryżu) kolejny raz odwiedzi Centrum Kultury. Podczas otwartego spotkania zaprezentuje swoje fotografie i najnowsze realizacje.

Bogdan Konopka przeprowadzi w Lublinie pięciodniowy warsztat dla osób zainteresowanych tradycyjnymi technikami czarno-białymi. Wartością tych zajęć jest przekazywanie niecodziennej wiedzy na temat fotograficznego widzenia świata oraz pracy prostymi technikami, w których kluczową rolę odgrywa światło i związki srebra.

Bogdan Konopka – jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej”. W latach 1985-86 we Wrocławiu prowadził galerię „PS”. Od 1989 roku mieszka we Francji. Współpracownik magazynów artystycznych „Format” i „Kwartalnik Fotografia”, w którym odgrywa bardzo znaczącą rolę, prezentując twórców najnowszej fotografii światowej. Artysta jest reprezentowany przez galerię Françoise Paviot w Paryżu. W 1982 wystawiał wraz z Jerzym Olkiem w znanej Galerii „Foto-Medium-Art” na głośnej w tym czasie ekspozycji „Puste-Pełne”. Łączyła ona wpływy fotomedialne z aspektami filozofii zen. W 2003 roku miał indywidualną ekspozycję w Centrum Pompidou w Paryżu zaprezentował wystawę „Paryż, miasto niewidzialne / Paris, La ville invisible”. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach, m.in.: Fonds National d’Art Contemporain w Paryżu, Musée de L’Elysée w Lozannie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Fotografia w dialogu
Fotografia to pewnego rodzaju wehikuł dający nam możliwość wglądu w czas przeszły. Archiwa bywają inspiracją w różnego rodzaju projektach artystycznych, o czym także będziemy mogli przekonać się podczas spotkań. Interesującym problemem są współczesne archiwa cyfrowe. Jak zmienia się postrzeganie fotografii zrywającej współcześnie kontakt z materią i przyjmującą często efemeryczną formę? Czy w dobie zapisu cyfrowego nasze współczesne archiwa są w stanie przetrwać próbę czasu? Wybrane tematy i zbiory będą komentowane podczas spotkań i prezentacji multimedialnych, przedstawiane w formie albumów, odbitek i przedmiotów (książki z fotografiami, teksty). Praktyczną stroną programu są kilkudniowe warsztaty i prezentacje opracowane przez zawodowych fotografów, którzy w szczególnie ciekawy sposób realizują swoje idee związane z tradycyjnymi metodami pracy.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Marcin Sudziński
e-mail: marcin.sudzinski@gmail.com

Zobacz również

Spotkanie z Bogdanem Konopką
17:00 wstęp wolny SpotkanieWizualne

FreshMail.pl