Konfrontacje

Szron

20:00 – 2018-02-24 – Kino CK – 12 / 15 zł

Film ukształtowały spotkania z ludźmi z terenu objętego konfliktem, na ekranie pojawiają się prawdziwi żołnierze walczący w Donbasie i improwizowane przez nich dialogi.

Dwójka młodych Litwinów zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny.

Film Bartasa odsłania aktualny obraz ukraińskiej rzeczywistości – mówiły polskie koproducentki, Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska. – Šarūnas Bartas zawsze poszukuje prawdy, niezależnie od tego jak trudne i brutalne są emocje, które jej towarzyszą.

Szron, który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach.

reżyseria: Šarūnas Bartas
obsada: Mantas Janciauskas, Andrzej Chyra, Lyja Maknaviciute, Vanessa Paradis
dramat / Litwa, Francja, Ukraina, Polska / 2017
czas trwania: 115 min

Ceny biletów
12 / 15 zł
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
napisy w j. polskim i angielskim)

Zobacz również

Szron
20:00 12 / 15 zł Film

FreshMail.pl