Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy

19:00 – 2017-10-12 – ACK Chatka Żaka, ul Radziszewskiego 16 – 30/40 zł

Czy radykalizm zwany często fanatyzmem jest skuteczną metodą budzenia uśpionych obywateli? Jak wzbudzić w sobie odwagę, entuzjazm i wiarę w możliwość zmiany?

Théroigne de Méricourt, feministyczna działaczka rewolucji francuskiej, walcząca o prawa kobiet-obywatelek, o równość, wolność, solidarność.
Jej nazwisko nie pojawia się jednak obok Dantona i Robespiera, nie ma jej w podręcznikach i encyklopediach. Za działalność i poświęcenie sprawom kobiet została natomiast nagrodzona linczem. Sprawczyniami tego były kobiety, o prawa których bezkompromisowo walczyła. Jej poglądy i postulaty były zbyt radykalne również dla liderów Rewolucji Francuskiej. Jej odwaga i zaangażowanie zostały przez historię przykryte diagnozą szaleństwa, fanatyzmu politycznego.

Teatr polityczny w najlepszym wydaniu i wykonaniu.

Edwin Bendyk
Polityka

Postać Théroigne de Méricourt jest dla twórców spektaklu pretekstem do zastanowienia się nad ideami, metodami, narzędziami, które mogłyby obudzić rewolucyjny zryw dzisiaj, teraz, w XXI wieku.

„Czarny protest” pod teatrem. „Żony stanu, dziwki rewolucji...” to jeden z najmocniejszych spektakli politycznych ostatnich lat.

Witold Mrozek
Gazeta Wyborcza

Teatr Polski w Bydgoszczy jak zwykle szybko zareagował na aktualny i społecznie znaczący temat. Spektakl „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina dotyka wyjątkowo trudnego problemu – równouprawnienia. Jest też gromkim głosem w sprawie aborcji. W przedstawieniu temat nierówności społecznej płci jest pokazany dość szeroko. Dotyczy nie tylko sytuacji Francji z okresu Wielkiej Rewolucji, ale też krajów trzeciego świata, no a przede wszystkim naszego polskiego „tu i teraz”.

Anita Nowak
Teatr dla Was

tekst, dramaturgia, kostiumy: Jolanta Janiczak; reżyseria: Wiktor Rubin; scenografia: Michał Korchowiec; muzyka: Krzysztof Kaliski; kostiumy wideo: Hanna Maciąg; reżyseria światła: Michał Głaszczka; asystent reżysera: Maciej Pesta; inspicjent: Mateusz Stebliński; obsada: Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński; premiera: 29 października 2016 r.

Ceny biletów
30/40 zł
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
czas trwania: 115 min
 

Karnety festiwalowe: 600/ 400 zl
Lista spektakli w ramach karnetu

Zobacz również

Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy
19:00 30/40 zł FestiwalTeatr

FreshMail.pl