Dźwięki Słów

Teresa Drozda: Poeci piosenki – Jonasz Kofta

15:30 – 2018-06-16 – Sala Czarna – wstęp wolny

Jonasz Kofta to jeden z najwybitniejszych polskich tekściarzy, poeta, satyryk, piosenkarz, dramaturg, malarz, współzałożyciel Hybryd (1962) i Kabaretu pod Egidą (1968).

Urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. W latach sześćdziesiątych Kofta rozpoczął studia na wydziale malarstwa warszawskiej ASP. W tym okresie objawił się jego talent literacki i kabaretowy. W kolejnych latach współpracował m.in. z Teatrem Syrena, był też współzałożycielem i wykonawcą w kabarecie „Pod Egidą”. Najbardziej znany pozostaje jednak jako jeden z najwybitniejszych polskich autorów tekstów piosenek: „Wakacje z blondynką”,”Radość o poranku”, „Śpiewać każdy może”, „Jej portret”, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Szary poemat”, „Kwiat jednej nocy” czy „Do łezki łezka”. Jego piosenki, znane przez całe pokolenia, śpiewały tłumy wykonawców.

Teresa Drozda – dziennikarka radiowa, od 1992 r. związana z Polskim Radiem. W radiowej Trójce od 1997 do 2000 r. prowadziła m.in. „Powtórkę z Rozrywki”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trójkę pod Księżycem”. Od 1997 r. na stałe jest związana z audycją Janusza Deblessema „Gitarą i piórem”. W Polskim Radio RDC prowadziła m.in. autorską audycję „Strefa Piosenki”, a z Andrzejem Poniedzielskim współtworzyła audycję „Chyba już można…”. Specjalistka w dziedzinie piosenki literackiej, od 1998 r. prowadzi poświęcony jej autorski portal: strefapiosenki.pl oraz jest współautorką teatralnego bloga: chodzimydoteatru.blox.pl. Od 2013 r. spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, lecz także prowadząc gawędy poświęcone twórczości mistrzów słowa.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Lubelski Salon Artystyczny
tel: 81 466 61 08
e-mail: irenabeata.m@ck.lublin.pl

Zobacz również

Teresa Drozda: Poeci piosenki – Marek Grechuta

5. Dźwięki Słów: Grechuta to mistrz polskiej poezji śpiewanej, nie ulegał modom – czarował słowem i dźwiękiem niczym z innego świata.

Lifting

5. Dźwięki Słów: Ten ujmujący i zabawny monodram to opowieść o życiu pięćdziesięcioletniej kobiety, która stanęła na życiowym zakręcie.

GALirò: Gracias a la vida

5 Dźwięki Słów: Gianmario Galli to ekscentryczny Włoch, który gra i śpiewa niczym zespół w pełnym składzie.

Kalina: Czyste szumienie

5. Dźwięki Słów: Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, choć debiutuje jako wokalistka i autorka zarówno muzyki i tekstów, od wielu lat występuje jako aktorka w produkcjach telewizyjnych, teatralnych, czy kinowych. Gra na harfie i fortepianie.
Teresa Drozda: Poeci piosenki – Jonasz Kofta
15:30 wstęp wolny FestiwalMuzykaSpotkanieTeatr

FreshMail.pl