Latające Warsztaty Rękodzieła

Warsztaty motanek – kalendarz słowiański

18:00 – 2018-10-09 – Pracownia Latających Warsztatów Rękodzieła, s. 257a – 70 zł - miesiąc

Latające Warsztaty Rękodzieła serdecznie zapraszają na warsztaty tworzenia lalek motanek. Motanki to pogańskie lalki magiczne, które do dziś funkcjonują u prawosławnych Słowian. Związane były zawsze z mitami i z rokiem obrzędowym.

Tym razem będziemy więc tworzyć motanki jesienno-zimowe według słowiańskiego kalendarza obrzędowego. Stworzymy na przykład lakę-amulet na przesilenie zimowe, która pomaga urodzić się słońcu, a swojemu właścicielowi odwrócić los na lepsze. W lalce tej, o imieniu Spiridon-Słońcewrot rozpoznajemy echa mitu o narodzinach boga-światła. Zrobimy lalki-patronki rzemiosła i robótek ręcznych, lalki na Boże Narodzenie (chrześcijańskie towarzyszki pogańskiego Spiridona) i całą drużynę jesienno-zimowych motanek, których życiowym celem jest pomagać naturze w odrodzeniu się, a nam w każdej możliwej sprawie, od drobnej do fundamentalnej.
Osoby chętne będą mogły dodatkowo zrobić motankową mandalę-koło roku. Osoby, które wcześniej robiły motanki usystematyzują swoją wiedzę w kontekście słowiańskiego roku obrzędowego.

Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży ponadgimnazjalnej. Nie wymagamy umiejętności, wiedzy ani doświadczenia. Nie ma możliwości przyprowadzania ze sobą dzieci.

Warsztaty obejmują 10 spotkań w terminie 9.10-19.12 (wtorki), w godz. 18:00-20.00.
Uwaga: 13 listopada zajęcia nie odbędą się.

  • Wykonamy następujące typy motanek:

– Pokośnica – wykonywana podczas sianokosów, pełniła trzy funkcje: talizmanu, zabawki i lalki obrzędowej
– Ziarnuszka – otwiera jesienny kalendarz motanek, symbolizuje sytość i dobrobyt,
– Paraskiewa Piątek – patronka robótek i prac ręcznych
– Kuźma-Damian – patroni rzemiosła, przede wszystkim kowalstwa. Uważano, że to oni „wykuwali” lodowe mosty na rzekach,
– Spiridon – otwiera zimowy kalendarz motanek. Pomaga słońcu pokonać noc i ciemność, a także zmienia los swojego właściciela na lepsze
– Kolęda – w chrześcijańskich czasach robiona na Boże Narodzenie
– Lichomanka – powstawała pod koniec zimy. Chroniła domowników przed chorobą
– Maslenica – stoi na granicy zimy i wiosny. Była strażniczką domu, zapewniała dobrobyt, zdrowie i płodność
– Boże Narodzenie – robiona przed Bożym Narodzeniem jako świąteczny prezent, talizman wiary, dobrobytu, szczęścia i miłości
– Koło – motankowa mandala-kalendarz symbolizująca słowiański rok kalendarzowy – dla chętnych

Gotowe prace uczestniczki/cy zabierają ze sobą.

  • Do przyniesienia na zajęcia:

– kawałki włóczek w kilku różnych kolorach, w tym czerwone,
– kawałki tkanin, najlepiej naturalnych – mogą być z odzysku, różne kolory i wzory, kawałki tkanin mogą być w różnych wielkościach, w tym orientacyjnie ok. 30x30cm,
– tasiemki, wstążki itp.,
– sznurek lniany,
– dla osób, które będą chciały robić mandalę-koło roku: patyki, np. z krzaków, znalezione w ogrodzie, parku – 3-4 sztuki, długość ok. 30-40cm.

prowadzenie: Lilia Potonia – znawczyni motanek, arteterapeutka, psycholożka, psychoterapeutka. W Latających Warsztatach prowadziła warsztaty motanek oraz warsztaty na temat symboliki bajek i o działaniu kart projekcyjnych. Skończyła psychologię w Moskiewskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Arteterapii uczyła się w St-Petersburgu, Warszawie i w Lublinie. Prowadzi zajęcia twórcze i plastyczne z różnymi grupami (dzieci, dorośli, także emeryci). W swej pracy skupia się na bajkoterapii i technikach plastycznych.

Ceny biletów
70 zł - miesiąc
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Latające Warsztaty Rękodzieła
e-mail: latajacewarsztaty@gmail.com
Zapisy
e-mail: latajacewarsztaty@gmail.com – w tytule wiadomości prosimy wpisać „motanki”.
Osoba zainteresowana może zgłosić tylko siebie, nie ma możliwości rezerwowania dwóch lub więcej miejsc przez jedną osobę.
Opłaty
Płatne na pierwszym spotkaniu w danym miesiącu. Opłata stała, niezależna od ilości spotkań w miesiącu (za całość 210zł). W razie rezygnacji z kursu opłaty nie zwracamy.
Opłata jest niezależna od frekwencji danej Uczestniczki/ Uczestnika.
Niewniesienie opłaty za kolejny miesiąc jest równoznaczne z rezygnacją z kursu.
Jeśli dana osoba nie uczestniczy w zajęciach listopadowych, ale chce wznowić uczestnictwo w grudniu, jest zobowiązana do wniesienia opłaty również za listopad.

Zobacz również

Warsztaty motanek – kalendarz słowiański
18:00 70 zł - miesiąc Warsztaty

FreshMail.pl