Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Wieczór Trzech Króli

19:30 – 2019-10-05 – Teatr im. J. Osterwy, ul. Narutowicza 17 – 15/25/40 zł

Akcja komedii osadzona jest w odległej krainie zwanej Ilirią. Zaludniają ją postaci, które za wszelką cenę, często niezgrabnie poszukują ciepła i miłości. Rządzona prawem maskarady, ukrywania tożsamości i wszechobecnego odgrywania ról Iliria jest niejako odbiciem naszej rzeczywistości.

Kiedy przyglądamy się perypetiom Wioli i Sebastiana, bliźniąt rozdzielonych w katastrofie morskiej, beznadziejnie romantycznego księcia Orsino czy pogrążonej w żałobie pięknej Oliwii, zauważamy, że za typową szekspirowską przebieranką kryje się wiele niedających spokoju pytań i głęboka refleksja nad naszym miejscem w świecie, szczególnie w czasach chaosu, niepewności i nieustannego deszczu. Refleksja podobnej rangi co ta zawarta w Hamlecie. Szekspir obie te sztuki pisał w podobnym czasie, na przełomie XVI i XVII wieku, pod koniec złotego wieku panowania królowej Elżbiety I. Wieczór… zdaje się być odpowiedzią na Hamleta, jest jednak pogodniejszy. To próba znalezienia wyjścia z kryzysu, którego oznaki znajdujemy w dramacie o duńskim księciu.

Szekspir dopisuje do tytułu „albo co chcecie” i daje nam to, czego oczekujemy – pisze komedię, kreuje uwodzicielski, skrzący się humorem świat, który choć trzeszczy w szwach, staje się rodzajem ratunku, szansą na ukrycie się. Fantastyczna i wykrzywiona Iliria jest dla bohaterów tej historii (i dla samego Szekspira) miejscem schronienia przed tym, co nieokiełznane i niebezpieczne na zewnątrz.

autor: William Szekspir; tytuł oryginału: Twelfth Night, or What You Will; przekład: Jerzy S. Sito; opracowanie tekstu i dramaturgia: Hubert Sulima; reżyseria: Łukasz Kos; scenografia: Paweł Walicki; scenografia multimedialna: Patrycja Płanik; kostiumy: Maja Skrzypek; muzyka: Dominik Strycharski; choreografia: Katarzyna Sikora
obsada: Marta Ledwoń, Anna Nowak, Edyta Ostojak, Nina Skołuba-Uryga, Magdalena Sztejman, Tomasz Bielawiec, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz, Krzysztof Olchawa, Wojciech Rusin, Justyna Janowska, Paweł Kos; premiera: 6 stycznia 2019; czas trwania: 165 minut (1 przerwa)

Ceny biletów
15/25/40 zł
Kasa Czynna:
pn-pt: 10:00-19:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl

Zobacz również

Wieczór Trzech Króli

FreshMail.pl