Wielokulturowy Lublin

11:00 - 25.05.2018 - Centrum Kultury, przestrzenie Lublina - wstęp wolny / zapisy - więcej

11:00 - 25.05.2018 - wstęp wolny / zapisy - więcej

Prezentacja tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i religijnych, podczas której miasto staje się przestrzenią koncertów, spektakli i wystaw. Zapraszamy od 24 do 27 maja.

W ramach festiwalu zapraszamy do udziału w warsztatach umiejętności, zajęciach edukacyjno-integracyjnych, spotkaniach i projekcjach filmowych. Nieodłącznym elementem programu są wystawy grafik i fotografii oraz Dni Otwarte instytucji związanych z poszczególnymi kulturami. Po raz kolejny w trasę wyruszy Autobus Wielokulturowy.

Autobus Wielokulturowy

Propozycja dla osób, które chcą poznać wielokulturowe oblicze Lublina „w pigułce”. Na trasie specjalnego autobusu znajdą się się miejsca związane z codziennym życiem mniejszości: kościół ewangelicki, Dom Sióstr Białych, cerkiew greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Jeszywas Chachmej Lublin,  seminaryjna kaplica grekokatolicka, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego, spotkanie z przedstawicielami buddyzmu tybetańskiego.
zapisy w kasie Centrum Kultury od 16 do 22 maja – liczba miejsc ograniczona, dla osób 50+ miejsca siedzące

Drzwi Otwarte

• Dom Sióstr Białych, ul. Chodkiewicza 9
    Siostry Białe to skrócona nazwa Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Najświętszej Marii Panny Królowej Afryki. Zajmują się szeroko pojętą animacją misyjną, czy przygotowaniem kandydatek do wyjazdu do Afryki. Uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach, sympozjach o tematyce misyjnej, dzieląc się doświadczeniem pracy wśród ludzi Afryki. W ich lubelskiej siedzibie znajduje się muzeum z eksponatami z Afryki. W ramach spotkania: nauka języka swahili, tańce afrykańskie i opowieści o życiu Afryki.
  • Centrum Islamu, ul. Romanowskiego 40
    Centrum Islamu w Lublinie gromadzi islamską społeczność naszego miasta. To miejsce modlitw i spotkań kulturalnych. Zwiedzający meczet będą mogli wysłuchać prelekcji o islamie, skorzystać z biblioteki, obejrzeć wystawę fotograficzną przedstawiającą Mekkę – święte miasto.
    12.00 – 13.00 – Hadż – prezentacja jednego z pięciu filarów islamu. Opis wraz z przedstawieniem obyczajów związanych z pielgrzymką
    14.00 – 15.00 – kaligrafia przy kawie – historia Mokki – kawy z Jemenu, sposobu parzenia oraz wstęp do kaligrafii i przygotowanie narzędzi do wykonania swojej pierwszej kaligrafii
  • Cerkiew Greckokatolicka, Muzeum Wsi Lubelskiej, ul. Warszawska 96a
    Społeczność unitów w Lublinie związana jest z Cerkwią Greckokatolicką mieszczącą się w Muzeum Wsi Lubelskiej. Została ona przeniesiona w 1994 roku z miejscowości Tarnoszyn, w celu rekonstrukcji oraz udostępnienia dla celów kultowych Parafii Greckokatolickiej w Lublinie oraz muzealnych. Budynek przeszedł szereg prac nad rekonstrukcją wnętrza zgodnie z wymogami sztuki konserwatorskiej. Organizacja wnętrza wg przyjętych założeń ma w miarę możności odzwierciedlać stan z okresu międzywojennego XX w. Lubelska cerkiew znana jest z przepięknych zdobień oraz ikon. Więcej o historii tej świątyni, o pisaniu ikon oraz o tradycji greckokatolickiej w Polsce opowie Iryna Slusarenko, opiekunka miejsca.

Szczegółowe opisy wydarzeń w ramach festiwalu znajdują się w sekcji Wydarzenia naszej strony internetowej.

wstęp wolny / zapisy

Centrum Kultury, przestrzenie Lublina