Teatr Polski w Warszawie

Wujaszek Wania

19:00 – 2018-10-03 – Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1 – 80 zł ( I kategoria) ; 60 zł (II kategoria) ; 40 zł (III kategoria)

„Wujaszek Wania” bez skreśleń. Słowo po słowie. Ivan Wyrypajew pozwala Autorowi, by przemówił sam w swoim imieniu.

Od początku do końca, traktując tekst jak nienaruszalną partyturę, opowiada historię, która zdarzyła się w wiejskiej posiadłości Wojnickich, od przybycia do wyjazdu profesora Sieriebriakowa i jego pięknej żony Heleny. Między słowami ukryta jest – drobiazgowo zbudowana – opowieść o epoce, która przeminęła, o ludziach, których już nie ma… Ale został język teatralny, który się nie wyczerpał, nie zestarzał. Czechow, ukazując powierzchnię życia, daje obraz głęboki i pełen namiętności. Obraz, który nie wymaga uwspółcześniania, by był współczesny.

 

 

Chciałbym stworzyć piękny, nowoczesny spektakl kostiumowy, w którym dochodzi do spotkania widza z oryginalnym dziełem autora, co w dzisiejszej rzeczywistości teatralnej jest rzadkością. Spektakl barwny i wyrazisty, na którym widzowie będą mogli zachwycić się i poobcować z klasycznym tekstem, prawdziwym dziełem sztuki. Tak powstanie nowoczesna opowieść o prawdzie, miłości i duchowości we współczesnym świecie. Historia o zagubieniu, nieporozumieniach i poczuciu niespełnienia. Czechow stawia wciąż aktualne pytania o rozczarowania dotyczące miłości, wyznawanych ideałów, wierności i wszelkiego rodzaju marzeń, które z biegiem czasu zmieniają się i nikną.
Mam wrażenie, że podążanie za tradycją jest dziś największą awangardą 

– Iwan Wyrypajew, reżyser

 

„ Tylko od nas zależy, czy nie staniemy się ofiarami własnej niemocy – podpowiada Wyrypajew, który zrealizował swoje kolejne marzenie: stworzył stylową komedię, jakiej nie było w teatrze polskim od lat.”

Jacek Cieślak, Rzeczpospolita
Rzeczpospolita

 

Iwan Wyrypajew – jeden z najbardziej intrygujących twórców współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Wielokrotnie nagradzany, laureat m.in. Paszportu Polityki „za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją, za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu”. Wyjątkowość jego twórczości polega na unikalnym połączeniu głębokich, duchowych tematów z pełną wdzięku narracją dostępną dla szerokiego grona widzów. Dramaty Wyrypajewa są zabawne, błyskotliwe i piękne. O jego twórczości krytycy piszą, że jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego, a teatralny świat okrzyknął go współczesnym Czechowem.

„W Teatrze Polskim w Warszawie zdarzyło się coś ważnego. Iwan Wyrypajew dał głos, którego nie da się zlekceważyć. (...) Aktorzy tworzą zespół, trafiając idealnie w swoje tony. Jak w jazzie – ktoś podaje temat, ktoś go kontynuuje, ktoś wprowadza następny, każdy do każdego się dostraja.”

Jacek Wakar
Onet.pl

tekst: Antoni Czechow; przekład: Jarosław Iwaszkiewicz; reżyseria: Iwan Wyrypajew; scenografia: Anna Met; kostiumy: Katarzyna Lewińska; reżyseria świateł: Sergei Vasilev; muzyka: Jacek Jędrasik, Marek Kępa; asystenci reżysera:Katarzyna Zbrojewicz, Michał Rogalski; obsada: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka, Magdalena Różczka, Marta Kurzak, Ewelina Pankowska, Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr, Dariusz Chojnacki, Szymon Kuśmider, Marcin Jędrzejewski
premiera: 9 grudnia 2017 r.

 

BILETY:

80 zł ( I kategoria) ; 60 zł (II kategoria) ; 40 zł (III kategoria)

dostępne w kasie Centrum Kultury i serwisie tiketto.pl

Kasa czynna: 
pon. – pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
e-mail: kasa@ck.lublin.pl

Ceny biletów
80 zł ( I kategoria) ; 60 zł (II kategoria) ; 40 zł (III kategoria)
Kasa Czynna:
pon. - pt. w godz. 10.00-19.00
oraz na godzinę przed wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl
czas trwania:120 min
bilety
 
80 zł ( I kategoria) ; 60 zł (II kategoria) ; 40 zł (III kategoria)

Karnety festiwalowe: 500/ 400 zl
Wujaszek Wania
19:00 80 zł ( I kategoria) ; 60 zł (II kategoria) ; 40 zł (III kategoria) FestiwalKonfrontacjeTeatr

FreshMail.pl