Kino Konfrontacji

Wysoka dziewczyna

19:00 – 2019-10-15 – Kino CK – 12/15 zł

W nagrodzonym w Cannes, trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie Kantemira Bałagowa oglądamy miasto podnoszące się z ruin i jego mieszkańców.

Opowieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 roku w Leningradzie, który budzi się po latach oblężenia. Bohaterki Wysokiej dziewczyny – Masza i Ija – próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie, kim były, nim pozbawiono ich planów, emocji i uczuć. Inspiracją dla młodego reżysera był wstrząsający reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, i tym, co wspaniały film Bałagowa czyni wyjątkowym, jest właśnie kobieca perspektywa. Reżyser nie skupia się więc na heroicznych wojennych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo – jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.
Wysoka dziewczyna fantastycznie rekonstruuje brutalne realia i pełną napięcia atmosferę czasów tużpowojennych, kiedy euforia miesza się z żałobą, ludzie składają na nowo potrzaskane życiorysy; a na ruinach – wbrew wszystkiemu – powoli kiełkuje nadzieja.

Film otrzymał MFF w Cannes 2019 – Nagroda FIPRESCI w kategorii Najlepszy Reżyser.

reżyseria: Kantemir Bałagow;
obsada: Wiktoria Miroszniczenko, Wasilisa Perełygina, Andriej Bykow, Konstantin Bałakiriew, Timofiej Głazkow;
scenariusz: Kantemir Bałagow, Aleksandr Terechow;
zdjęcia: Ksenia Sereda; montaż: Igor Litoninskiy; muzyka: Jewgienij Galperine
dramat / Rosja / 2019
czas trwania: 130 min

Ceny biletów
12/15 zł
Kasa Czynna:
we wrześniu:
pn-pt: 13:00-18:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl

Zobacz również

Dzień w Juriewie

24. Konfrontacje Teatralne: Luba, piękna, wyrafinowana śpiewaczka operowa bierze kilka dni urlopu, aby odwiedzić wraz z synem swoje rodzinne miasto Juriew.

Uczeń

24. Konfrontacje Teatralne: Światowa premiera filmu miała miejsce na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2016 r., gdzie obraz wyróżniono nagrodą im. François Chalaisa.

Sprawa teatralna

24. Konfrontacje Teatralne: Wiosną 2017 r. Komitet Śledczy przeprowadził pierwsze przeszukania w ramach sprawy karnej, którą wszyscy znają teraz jako „sprawę Sieriebriennikowa”, „siódmego studia” lub „sprawę platformy”.

Korytarz

24. Konfrontacje Teatralne: W „Korytarzu” otrzymujemy rekonstrukcje z doświadczeń kształtujących pokolenie reżysera. To także obraz niespokojnej najnowszej historii Litwy. W jednej z ról zobaczymy Eimuntasa Nekrošiusa.
Wysoka dziewczyna

FreshMail.pl