Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

20:00 - 12.10.2019 - 30/40 zł - więcej
Kup bilet

Polscy reżyserzy – Wilam Horzyca, Kazimierz Dejmek, Adam Hanuszkiewicz, Konrad Swinarski – sięgali po „Wyzwolenie” zawsze w chwilach wielkich dziejowych przemian.

Napisany już po „Weselu” tekst był dyskusją z polską tradycją romantyczną, nowym spojrzeniem na kwestię narodowego wyzwolenia, które można rozpatrywać nie tylko w kategoriach politycznych, ale także intelektualnych, duchowych, światopoglądowych. Wizja Wyspiańskiego pozostaje boleśnie aktualna. Nakreślony przez niego wizerunek Polaka zamkniętego w klatce własnych uprzedzeń i fantazmatów coraz mocniej niestety rezonuje z naszą codziennością. Jednocześnie trzeba pamiętać, że od premiery dramatu Wyspiańskiego minęło przeszło sto lat. Świat wokół nas diametralnie się zmienił. Język „Wyzwolenia” – archaizujący, patetyczny, przeładowany metaforami – jest dla współczesnych odbiorców trudny do przyswojenia. Obrazy, które składają się na sztukę, przestały być czytelne; zamiast wzbudzać żywe emocje, budują dystans między sceną a widownią. Z tych przyczyn Magdalena Drab, utytułowana legnicka dramatopisarka (laureatka m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2017), pod kierunkiem reżysera Piotra Cieplaka przygotowała dla potrzeb inscenizacji w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w pewnym sensie nowy tekst. Jest on oparty ściśle na konstrukcji Wyzwolenia, zawiera liczne fragmenty pierwotnego dzieła, ale ostatecznie tworzy nową autorską całość, odpowiadającą problematyce dzieła Wyspiańskiego we współczesnym ujęciu.

Piotr Cieplak, reżyser Teatru Narodowego w Warszawie, nie waha się swoimi spektaklami zadawać najistotniejszych pytań dotyczących naszego życia zbiorowego, polskich wartości i mitów. Robi to w sposób wnikliwy, lecz pozbawiony zajadłości. Przede wszystkim nie dezawuuje postaw innych niż własna, co daje możliwość spotkania się w teatrze wszystkich stron trawiących dziś Polskę sporów.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami, które poprowadzi Jacek Wakar

reżyseria: Piotr Cieplak; scenografia: Andrzej Witkowski; muzyka: Paweł Czepułkowski i Michał Litwiniec; ruch sceniczny: Leszek Bzdyl; inspicjent/sufler: Jolanta Naczyńska; obsada: Magda Skiba, Magda Drab, Ewa Galusińska, Magda Biegańska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Urbańska, Katarzyna Dworak, Małgorzata Patryn, Gabriela Fabian, Anita Poddębniak, Paweł Palcat, Bogdan Grzeszczak, Bartosz Bulanda, Robert Gulaczyk, Rafał Cieluch, Mateusz Krzyk; czas trwania: 100 min; premiera: 16 marca 2019

30/40 zł

Studio TVP Lublin