Przemysław Wasilkowski

Sam

19:00 – 2020-02-20 – Sala Czarna – 20/30 zł

Spektakl jest oparty na tekstach Williama Szekspira, Samuela Becketta i Sarah Kane, nie posiada tradycyjnej struktury dramatycznej, nie ma w nim też wyraźnie zarysowanej postaci.

Akcja spektaklu zbudowana jest z fragmentów „Hamleta”, „Towarzystwa” i „Psychosis 4.48”. Ich wspólnym tematem jest świadomość – świadomość kogoś, kto za wszelką cenę chce ustalić, kim tak naprawdę jest; chce poznać tego kogoś, którego twarz wykleja wnętrze jego umysłu? Takie pytania – czy nam się to podoba czy nie -, docierają do nas wyraźnie i nieubłaganie w sytuacji kryzysu tożsamości, w stanach szoku lub załamania nerwowego.

Dlatego właśnie autor sięgnął po takie, a nie inne teksty: Beckett pyta z precyzją i metodycznością, niemal kartezjańską. Sarah Kane krzyczy, bez ogródek, prosto z serca. Szekspir wyśpiewuje to w monologach szalonego Hamleta. Łączy ich to, że człowiek musi toczyć ten pojedynek sam. Aktor ma na scenie tą przewagę, że towarzyszy mu stale jego teatralny, wizualny sobowtór, umożliwiając sytuację dialogu tak z autorem, jak i z widzem.

W sferze praktyki teatralnej, spektakl powstał z inspiracji ostatnim etapem pracy Jerzego Grotowskiego, odkryciami psychologii (zorientowanej na proces Arnolda Mindella), a w głównej mierze sytuacjami dialogicznymi wynikającymi z autoreferencyjnych struktur narracyjnych monologów beckettowskich. Ten ostatni obszar jest centralnym polem badawczym artysty i głównym tematem jego przewodu doktorskiego, realizowanego pod okiem prof. Krystiana Lupy. W praktycznym badaniu sytuacji dialogicznej twórca korzysta z wiedzy i konsultacji psycholożki Agnieszki Wróblewskiej z Warszawskiej Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces.

Spektakl miał swoją premierę 20 września 2015 roku w sali Teatru Laboratorium, Instytutu Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Od tego czasu pokazywany był na kilku festiwalach teatralnych, na których został uhonorowany nagrodami: główna nagroda aktorska na festiwalu OFTeN w Ostrowie Wlkp. (2016), Grand Prix na festiwalu SzekspirOff w Gdańsku (2016), Grand Prix na festiwalu MonoFest w Łodzi (2017), Grand Prix na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2017).

Na podstawie tekstów Samuela Becketta, Sarah Kane oraz Williama Szekspira

scenariusz, reżyseria i wykonanie: Przemysław Wasilkowski

— adaptacja — niezwykła kreacja — klasyka — monodram — oszczędny w środkach

Ceny biletów
20/30 zł
Kasa Czynna:
w dniach 1 lipca-31 sierpnia
czynna od poniedziałku do czwartku
w godzinach 12:00-17:00
oraz godzinę przed wydarzeniem biletowanym

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:

Zobacz również

Sam
19:00 20/30 zł Karnawał TeatralnyTeatr

FreshMail.pl