Festiwal Bliski Wschód

Awangarda teatralna: Ukraina, Białoruś – panel dyskusyjny Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego [PL]

17:00 - 22.06.2022 - Sala Czarna - wstęp wolny - więcej
Festiwal Bliski Wschód

17:00 - 22.06.2022 - wstęp wolny - więcej

Tematem panelu będzie prezentacja wybranych dokonań ukraińskiej i białoruskiej awangardy teatralnej w kontekście współczesnych działań na rzecz umocnienia i uznania odrębności kulturowej Ukrainy i Białorusi.

Jego celem jest rozważenie, czy i na jakie sposoby dokonania historycznej awangardy teatralnej w Ukrainie i Białorusi mogą zostać zreinterpretowane i spożytkowane na rzecz umocnienia współczesnych, oryginalnych tożsamości kulturowych obu krajów. Panel będzie też okazją do zaprezentowania tomu Pism teatralnych wielkiego ukraińskiego aktora i reżysera Łesia Kurbasa, wydanych w ramach projektu „Odzyskana awangarda”.

Do udziału w panelu zaproszone zostały następujące osoby:
– Tania Archimovich (Minsk-Ghiesen),
– prof. Hanna Veselovska (Państwowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpienki-Karego w Kijowie),
– Małgorzata Dziewulska,
– dr Anna Korzeniewska-Bihun,

prowadzenie: prof. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński)

Partnerem festiwalu „Bliski Wschód” i organizatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Sala Czarna

Peowiaków 12