Lubliner Festival

20:00 - 10.09.2020 - Online - wstęp wolny - więcej
Lubliner Festival

20:00 - 10.09.2020 - wstęp wolny - więcej

Brama talks to comiesięczny cykl webinariów z udziałem pracowników i przyjaciół Bramy Grodzkiej, lublinian oraz ekspertów zajmujących się historią i pamięcią Żydów w Lublinie.

Podczas trzeciego webinarium, Piotr Nazaruk i Leora Tec omówią historię Domu Pereca, jednego z najważniejszych, a jednocześnie zapomnianych „żydowskich budynków” na mapie Lublina. Dom Pereca został zbudowany wspólnie przez kilka organizacji żydowskich (TSYSHO lub Centralna Organizacja Szkół Jidysz, Bund i Folkspartai), aby pomieścić świecką szkołę języka jidysz i różne instytucje kulturalne. Choć wojna przerwała ten wizjonerski projekt, wkrótce po wyzwoleniu Lublin stał się jednym z pierwszych azylów dla ocalałych z Holokaustu w Polsce. Tysiące ludzi znalazło tam bezpieczną przystań, a wieści o losach polskich Żydów płynęły z Domu Pereca na cały świat. Zapraszamy do rozmowy o złożonej naturze świeckiego życia żydowskiego w przedwojennym Lublinie i jego niedokończonym epicentrum – Domu Pereca.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację:

webinarium w j. angielskim

Piotr Nazaruk pracuje w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN jako edukator, badacz i kurator wystaw czasowych. W latach 2017 i 2018 był stypendystą i studentem programu YIVO Uriel Weinreich w zakresie języka, literatury i kultury jidysz.

Leora Tec jest lublinianką, założycielką i dyrektorką Bridge To Poland. Jest przedstawicielką Stanów Zjednoczonych i partnerem projektów specjalnych Ośrodka Brama Grodzka – Teatru NN. Jej obecny wspólny projekt z Bramą Grodzką to archiwum wideo: Projekt Neshoma: Rozmowy z Polakami ratującymi żydowską pamięć.

10-09-2020 - wstęp wolny - więcej