Lubliner Festival

Brama Talks: Czas przyszły niedokonany – sny lubelskich jidyszystów [online]

20:00 – 2020-09-10 – Online – wstęp wolny

Brama talks to comiesięczny cykl webinariów z udziałem pracowników i przyjaciół Bramy Grodzkiej, lublinian oraz ekspertów zajmujących się historią i pamięcią Żydów w Lublinie.

Podczas trzeciego webinarium, Piotr Nazaruk i Leora Tec omówią historię Domu Pereca, jednego z najważniejszych, a jednocześnie zapomnianych „żydowskich budynków” na mapie Lublina. Dom Pereca został zbudowany wspólnie przez kilka organizacji żydowskich (TSYSHO lub Centralna Organizacja Szkół Jidysz, Bund i Folkspartai), aby pomieścić świecką szkołę języka jidysz i różne instytucje kulturalne. Choć wojna przerwała ten wizjonerski projekt, wkrótce po wyzwoleniu Lublin stał się jednym z pierwszych azylów dla ocalałych z Holokaustu w Polsce. Tysiące ludzi znalazło tam bezpieczną przystań, a wieści o losach polskich Żydów płynęły z Domu Pereca na cały świat. Zapraszamy do rozmowy o złożonej naturze świeckiego życia żydowskiego w przedwojennym Lublinie i jego niedokończonym epicentrum – Domu Pereca.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację:
https://tiny.pl/75fqz

webinarium w j. angielskim

Piotr Nazaruk pracuje w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN jako edukator, badacz i kurator wystaw czasowych. W latach 2017 i 2018 był stypendystą i studentem programu YIVO Uriel Weinreich w zakresie języka, literatury i kultury jidysz.

Leora Tec jest lublinianką, założycielką i dyrektorką Bridge To Poland. Jest przedstawicielką Stanów Zjednoczonych i partnerem projektów specjalnych Ośrodka Brama Grodzka – Teatru NN. Jej obecny wspólny projekt z Bramą Grodzką to archiwum wideo: Projekt Neshoma: Rozmowy z Polakami ratującymi żydowską pamięć.

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
otwarta od 19 stycznia 2021
we wtorki i czwartki w godzinach 16:00-18:00
tel. 81 466 61 40
W pozostałych dniach prosimy o kontakt mailowy (kasa@ck.lublin.pl).

Każdy uczestnik wydarzenia zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.
Oświadczenie należy dostarczyć do CK bezpośrednio przed wydarzeniem lub wypełnić na miejscu.
Pobierz oświadczenie

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych:
Zobacz Klauzulę
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Każdy wykład Bramy trwa 45 minut, po którym przewidziano 15 minut na pytania i odpowiedzi.
liczba uczestników jest ograniczona

Zobacz również

Brama Talks: Czas przyszły niedokonany – sny lubelskich jidyszystów [online]
20:00 wstęp wolny FestiwalSpotkanie

FreshMail.pl