Teatr Biuro Podróży

Cisza w Troi

18:30 – 2019-10-05 – plac Litewski – wstęp wolny

Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego „Carmen Funebre”, pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem.

Plenerowy pokaz widowiska Biura Podróży jest nawiązaniem do pierwszych edycji Konfrontacji, kiedy to festiwal otwierały spektakle grany na Placu Zamkowym (m.in Arka Teatru Ósmego Dnia).

Pojadę do innej ziemi, nad morze inne.
Jakieś inne znajdzie się miasto, jakieś lepsze miejsce.
Tu już wydany jest wyrok na wszystkie moje dążenia
i pogrzebane leży, jak w grobie, moje serce

Konstandinos Kawafis

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta – współczesnej Troi – na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

Spektakl jest pomnikiem dla milionów ludzi, którym nie udało się stać się “problemem uchodźców” w Europie.

Westdeutsche Allgemeine Zeitung (Oberhausen)

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach tych, którzy za moment staną się uchodźcami. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?

Spektakl powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF

reżyseria: Paweł Szkotak; muzyka: Wiki Nowikow; scenografia: Teatr Biuro Podróży, Magdalena Deput, Sławomir Kuśnierz; obsada: Bartosz Borowski, Magdalena Dębicka, Aizah Khan/Natalia Klupp, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski/Janusz Stolarski, Marta Strzałko, Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski/Joshua Patel; premiera: Londyn 30.06 i 1.07.2016; czas trwania: 1 godz. 30 min

Ceny biletów
wstęp wolny
Kasa Czynna:
pn-pt: 10:00-19:00
oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem biletowanym
tel.: 81 466 61 40
Kontakt:
Zespół Konfrontacji Teatralnych
tel.: +48 (81) 466 61 19/20
e-mail: sawicka@ck.lublin.pl

Zobacz również

Cisza w Troi

FreshMail.pl