Benshi

18:00 - 16.05.2017 - Kino CK - wstęp wolny - więcej
Benshi

18:00 - 16.05.2017 - wstęp wolny - więcej

Mieszkający w ogromnym zamczysku na wzgórzu wynalazca powołuje do życia niezwykłego chłopca-cyborga o imieniu Edward. Zamiast dłoni ma on nożyce, którymi niezwykle sprawnie się posługuje. Nagła śmierć twórcy przerywa jego pracę, a Edward pozostaje z ostrymi jak brzytwa nożycami zamiast dłoni. Osamotniony pozostaje w odciętym od świata zamku. Pewnego dnia pojawia się tam natrętna akwizytorka firmy Avon. Postanawia zabrać Edwarda, do swojego domu. Tak zaczyna się jego fantastyczna przygoda jako członka społeczności małego, nieco sennego miasteczka.

reżyseria: Tim Burton, 1990
czas trwania: 1 godz 45 min

Dlaczego Benshi?
Kiedy w Japonii pojawiło się kino, powołano do życia specjalny urząd interpretatora filmowej rzeczywistości, ponieważ zagraniczne filmy często stanowiły dla japońskich widzów kulturową zagadkę. Pomagał on oglądającym zrozumieć płynące z ekranu treści, dopełniając tym samym odbiór dzieła. Funkcja ta nazywała się Benshi.

prowadzenie dyskusji, prelekcja: Joanna Gładysz, Krystian Drozd

Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Filmotekę Narodową

Kino CK

Kinoteatr Projekt