Wykład poruszy m.in. główne epoki i wydarzenia historyczne, które miały wpływ na kształtowanie się judaizmu, jak np. haskala, syjonizm, Zagłada czy powstanie nowożytnego państwa Izrael.
Syntetyczne wprowadzenie do religii żydowskiej wraz z jej dziejami, świętymi pismami, obrzędami, praktykami i zwyczajami. Przedstawione zostaną koncepcje tradycji żydowskiej (np. Tora ustna i pisana, halacha, kaszrut, itp.) oraz żydowskie święta i związane z nimi obrzędy: szabat, wielkie święta i najważniejsze dla żydowskiej obrzędowości rytuały, takie jak obrzezanie czy bar micwa.
prowadzenie: Stanisław Krajewski – filozof, matematyk i publicysta, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce. Profesor zwyczajny na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2012 do 2020 r. przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Filozofii UW. Członek Solidarności w latach 1980–1990. Po 1989 roku współtworzył Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Polską Radę Chrześcijan i Żydów (której współprzewodniczącym jest od początku) oraz Fundację Forum Żydowskie, w ramach której zainicjował „żydowski telefon zaufania”. Członek zespołu opracowującego wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autor licznych publikacji, w tym książek: „Żydzi w Polsce – i w Tatrach też”, „Nasza żydowskość”, „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”, „Żydzi, Judaizm, Polska”.
Ceny biletów
Kasa Centrum Kultury
Aktualne godziny pracy kasy znajdują się w zakładce Kontakt.
tel: 81 466 61 40
oraz: 728 474 209
Kontakt mailowy:
kasa@ck.lublin.pl
Bilety dostępne także online