Festiwal Bliski Wschód

Festiwal Bliski Wschód

19:00 - 25.06.2022 - 25/35 zł - więcej
Kup bilet

Doświadczenia uczestnika białoruskich protestów w procesie teatralnej art terapii zaczęły rezonować z drugą częścią „Dziadów” Mickiewicza.

Punktem wyjścia są zdjęcia wykonane przez Zmicera Waynowskiego, który jako bezpośredni uczestnik protestów potrafił uchwycić i utrwalić na błonach filmowych wszystkie główne wątki tej złożonej i dramatycznej historii.

W listopadzie 2020 roku Zmicera Waynowskiego zatrzymano podczas tradycyjnej cotygodniowej akcji protestu pod tytułem „Marsz emerytów”. Został skazany na 13 dni aresztu na podstawie cieszącego się złą sławą artykułu administracyjnego 23.34. To była jego ostatnia praca w terenie. Po odbyciu kary autor został poddany dalszym naciskom i szykanom oraz zmuszony do opuszczenia kraju. Obecnie mieszka w Lublinie.

• Zdjęcie. Mężczyzna siedzi wysokim krześle, przed nim leżą rozłożone w kilku rzędach kalendarze. Lampy rozstawione w kilku miejscach sceny, rzucają czerwone światło. Na ekranie za mężczyzną wyświetla się czarno-białe zdjęcie, kóre przedstawia grupę młodych ludzi, która stoi na murze. Mają ze sobą rower i instrumenty muzyczne. Przez całą długość sceny rozciągnięty jest drut kolczasty.
  • Zdjęcie. Mężczyzna leży na podłodze. Jest zamknięty w klatce wykonanej z drutu kolczastego.
  • Zdjęcie. Mężczyzna siedzi wysokim krześle, przed nim leżą rozłożone w kilku rzędach kalendarze. Lampy rozstawione w kilku miejscach sceny, rzucają czerwone światło. za nim, na podłodze leży mężczyzna, zamknięty w klatce z drutu kolczastego.
  • Zdjęcie. Mężczyzna siedzi na wysokim krześle i mówi do mikrofonu. Obok niego stoi lampa, która rzuca na scenę czerwone światło.
  • Zdjęcie. Scena ze spektaklu. W klatce wykonanej z drutu kolczastego leży mężczyzna w szarym kombinezonie. Jest obsypany wydartymi kartkami z kalendarza.

Spektakl w języku białoruskim z napisami w języku polskim i angielskim.

reżyseria: Paweł Passini; wykonawcy: Zmicer Waynowski, Paweł Passini, Daniel Słomiński, Wojciech Kaproń, Irina Lappo, Aleksandra Konarska

25/35 zł

ACKiM UMCS Chatka Żaka